"Inspektor Gadżet" w Technikum nr 3 w Chojnicach

Fotografia kryminalistyczna jest wyodrębnionym działem kryminalistyki. Uczniowie Technikum nr 3 w Chojnicach na kierunku technik fotografii i multimediów, dzięki współpracy ze Szkołą Policji w Pile.

Perspektywy zatrudnienia absolwenta technikum w zawodzie technik fotografii i multimediów to: laboratoria kryminalistyczne POLICJI, studia fotograficzne, agencje reklamowe, wydawnictwa, archiwa, rynek mediów i mody.   |  fot. (nad.)

Podczas zajęć praktycznych z technik fotografii uczą się specyficznej techniki fotograficznej stosowanej w kryminalistyce. Umiejętności te powodują, że zdobywają umiejętności, które dają im możliwości fotografowania gdzie warunki dyktuje określona sytuacja, a nie jak to jest w fotografii ogólnej warunki kreuje sobie fotograf.

Fotografia kryminalistyczna zajmuje się wykonywaniem zdjęć, ewentualnie nagrań wideo, na potrzeby kryminalistyki i całego procesu zwalczania przestępczości oraz identyfikowania osób na podstawie zdjęć, badaniem ich autentyczności, a także identyfikacją sprzętu fotograficznego.

Wyodrębnienie fotografii kryminalistycznej z fotografii ogólnej jest związane ze stosowaniem specyficznych metod w tego rodzaju fotografii, a także ze szczególnym rodzajem obiektów podlegających fotografowaniu, sposobem fotografowania oraz z określonymi przez prawo procesowe i technikę kryminalistyczną zasadami sporządzania takich fotografii.

Fotografię kryminalistyczną cechuje dobra jakość obrazu, dbałość o szczegóły oraz wierność przekazu. W fotografii kryminalistycznej nie stosuje się retuszu, unika zniekształceń perspektywicznych i dąży do wiernego utrwalenia wyglądu oraz cech obiektów.

Perspektywy zatrudnienia  absolwenta technikum w zawodzie technik fotografii i multimediów to: laboratoria kryminalistyczne policji, studia fotograficzne, agencje reklamowe, wydawnictwa, archiwa, rynek mediów i mody.

Z. Graszek