Im większy ogród, tym większa odpowiedzialność – rzeczy, z którymi musi mierzyć się ogrodnik

Osoby pasjonujące się ogrodnictwem doskonale wiedzą, jak bardzo czasochłonny jest proces utrzymania przydomowej działki w dobrym stanie. Najważniejsza w prawidłowym funkcjonowaniu upraw jest woda – rośliny potrzebują jej do odpowiedniego rozwoju.

Ogrodnik pracuje zgodnie z otrzymanymi wytycznymi i w oparciu o przydzielone zadania.   |  fot. midatech.pl

W przypadku posiadania małego ogródka, nie ma większych problemów z nawadnianiem terenu, jednak właściciele plantacji, winnicy czy po prostu dużego ogrodu mogą mieć z tym niemały kłopot. Istnieje jednak system, dzięki któremu pasjonat zieleni może pozbyć się z głowy negatywnych obrazów takich jak susza czy gołe, bezowocne pole – mowa o nawadnianiu kropelkowym.

 

Definicja pojęcia nawadniania kropelkowego oraz stosowanie systemu w praktyce

 

Nawadnianie kropelkowe to system, który polega na dostarczaniu roślinom wody w odpowiednich ilościach, zgodnych z ich zapotrzebowaniem zarówno permanentnie, powoli i równomiernie. Transport wody odbywa się przez linie kroplujące zasilane rurami doprowadzającymi. System dzieli się na sekcje (w zależności od ogrodu lub plantacji), a jego poszczególne linie połączone są ze sobą specjalnymi łączeniami. Duży ogród czy niewielka plantacja wymaga podlewania wodą pochodzącą albo ze studni głębinowej, albo wodą domową, z wodociągu. W drugim przypadku szczególnie ważne jest ekonomiczne nawadnianie, zwłaszcza że regularne podlewanie roślin przez cały sezon to duży koszt.  

 

System nawadniania kropelkowego po części niweluje problem ponoszenia horrendalnych kosztów. Co ciekawe, można go stworzyć samodzielnie, wykorzystując ku temu części dostępne na stronie www.midatech.pl. Przed rozpoczęciem budowy warto skonstruować konkretny plan, obrać źródło wody, a później zastanowić się nad pompą i filtrem. Przy nawadnianiu kropelkowym bardzo ważna jest jakość i czystość wody – aby uniknąć zapychania się rur odprowadzających, powinno się zamontować odpowiedni filtr. Tylko w ten sposób jest się w stanie zminimalizować ryzyko awarii systemu nawadniającego. Jakie zalety niesie zastosowanie tego systemu na własnym ogrodzie? Oto kilka z nich: 

 

* system nawadniający jest łatwy do samodzielnego montażu;

 

* zmniejszenie kosztów związanych z podlewaniem (zaliczany jest jako jeden z najtańszych oraz najbardziej efektywnych sposobów nawadniania); 

 

* woda trafia dokładnie w miejsce, gdzie powinna trafiać – rośliny otrzymują zaś porcję wilgoci bezpośrednio do systemu korzeniowego; 

 

* system uniezależniony jest od anomalii pogodowych, rzeźby terenu czy rodzaju gleby;

 

* w porównaniu do wielkości i jakości plonów, cena nie jest wygórowana.

 

Odpowiedni sprzęt kluczem do sprawnego systemu nawadniania kropelkowego

 

Aby system był w pełni funkcjonalny, do jego budowy powinno się korzystać z części od renomowanych producentów. Bazując na doświadczeniach setek ogrodników, niewielu osobom zdarzyło się polegać na sprzęcie z drugiej ręki – uszkodzenie systemu nawadniania może przynieść wiele negatywnych skutków, zwłaszcza dla plonów. Jakość poszczególnych elementów dyktuje trwałość nawadniania kropelkowego. Akcesoria takie jak złączki zawsze jest lepiej wybierać skręcane, bowiem jedynie takie rozwiązanie zapewnia stuprocentową szczelność. MiDaTech zwraca szczególną uwagę na jakość swoich węży i złącz, tym samym spełniając najwyższe oczekiwania wystosowane przez klientów. Chcesz stworzyć sprawny i wysoce funkcjonalny system zarządzający nawadnianiem działki? Wykorzystaj ku temu najlepsze części!

(mat. zewnętrzny)