Idealny szablon CV, czyli jaki? Darmowy, płatny?

Znaleźć wymarzoną pracę to jak trafić szóstkę w totka, ale gdy już trafimy na sensownie brzmiącą ofertę, miejmy na uwadze jedno. Konkurencja może być przeogromna. Jak się na jej tle pozytywnie wyróżnić?

W Internecie dostępne są różne strony, które zawierają kreator CV. Można skorzystać z darmowych albo płatnych opcji.   |  fot. ilustracyjne

Pierwszym etapem rekrutacji jest analiza CV kandydata i to ona zazwyczaj determinuje dalsze kroki podejmowane przez rekrutera. Możemy na własną rękę sporządzić Curriculum Vitae w edytorach tekstowych, ale zajmuje to mnóstwo czasu. Gotowe szablony CV znaleźć można w sieci i tu pojawia się zasadnicze pytanie, o to, które są lepsze? Czy lepiej postawić na darmowe szablony, czy na płatne?

Minusy konwencjonalizmu i błędy kandydata

Sporządzenie CV jest najważniejszym etapem rekrutacji i chociażby z tego powodu zaleca się powagę w tworzeniu szablonu. Kandydaci na dane stanowisko mają pewne narzędzia służące sporządzeniu szablonu CV. Mogą sporządzić je własnoręcznie od początku do końca w popularnych edytorach tekstowych. Mogą również skusić się na darmowe lub płatne szablony spotykane w sieci. Manualne sporządzanie CV jest żmudne i czasochłonne. Wymaga od kandydata poświęcenia masy czasu i wyszukania obowiązującej w chwili kreowania klauzuli o ochronie danych osobowych RODO. Plusem takiego podejście jest swobodne nanoszenie poprawek w Wordzie lub innym programie tekstowym.

Niestety takie podejście do tematu jest anachroniczne i często nieskuteczne. Nie działamy w próżni, a chętnych na to jedno, konkretne stanowisko jest wielu. Czarno-białe CV sporządzone w Wordzie nie wybije się na tle konkurencji. Źle też świadczy o kandydacie ubiegającym się o stanowisko w branży kreatywnej. Poważnym błędem jest również zaniedbywanie listów motywacyjnych, które wpływają, co dowodzi praktyka na finał rekrutacji. Podkreślają one bowiem zbieżność celów organizacji i kandydata. Manualne sporządzanie CV wpływa również na konwencjonalne podejście do napisania listu motywacyjnego. Można zaoszczędzić czas i niewielkim nakładem środków postawić na kreatory szablonów CV.

Specyfika darmowych szablonów CV

Szykując się do udziału w rekrutacji w danej organizacji, warto postawić na kreatory gotowych szablonów CV. Oferują one odpowiednią liczbę szablonów, z których możemy wybrać kilka najbardziej nas interesujących. Proces wypełniania różnych sekwencji przebiega automatycznie. Uzupełniamy tylko dane, a całokształt podsumowuje program, z którego korzystamy. Proces kreowania CV w darmowym kreatorze przebiega szybko, ale zawiera kilka mankamentów. Sama możliwość uzupełnienia szablonu nic nas nie kosztuje, ale pobranie efektu swojej pracy wiąże się z poniesieniem odpowiednich kosztów.

Przeważnie są to niewielkie pieniądze. Układ CV z wykorzystaniem darmowego szablonu może generować późniejsze problemy wizualne. Nie bez znaczenia jest brak obowiązującej klauzuli RODO. Podobnie jak w przypadku manualnego systemu jej załączania, należy wyszukać aktualną wersję. Pobrany szablon CV możemy zapisać w formie PDF, ale niemożliwe staje się późniejsze nanoszenie poprawek. Minus ten sprawia, że każdorazowo musimy przejść przez ten sam proces, pragnąc stworzyć CV odpowiadające wymaganiom innej firmy. 

Płatne szablony CV i zabawa konwencją

Wyobraźmy sobie firmę marketingową, która otwiera rekrutację na stanowisko content writera lub specjalistę ds. SEO. Renomowane firmy cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przyciągają doświadczonych kandydatów. Stanowisko to, jak wiemy, wymaga kreatywnego podejścia do zadań. Nie zrobimy piorunującego wrażenia na rekruterach, podsyłając im proste, czarno-białe CV. W toku starań o pracę marzeń warto podkreślić swój profesjonalizm, wybierając sensownie wyglądający szablon CV. Szeroki wybór oferują płatne kreatory. Ciekawy, schludny układ  graficzny w połączeniu z odpowiednią kolorystyką znacznie zwiększy nasze szanse w staraniach o pracę.

Mało tego, płatne szablony umożliwiają umieszczenia zdjęcia, co podkreśla profesjonalizm wykonania aplikacji. Korzystając z płatnych szablonów mamy do wyboru klasyczny ich wygląd lub nowoczesny. Nasz wybór powinien być uzależniony od rodzaju stanowiska, na które planujemy aplikować. Plusem płatnych szablonów jest możliwość edycji, minusem konieczność uiszczania opłat. Możliwa jest pobranie i zapisanie szablonu w formacie PDF.

Jak powinien wyglądać idealny szablon CV?

W ramach podsumowania warto wskazać cechy wzorcowego szablonu CV. Powinien być on dopasowany do stanowiska, o które ubiega się kandydat. Nowoczesny układ graficzny oferowany przez płatne kreatory CV z możliwością umieszczenia zdjęcia jest strzałem w dziesiątkę. Wygląd przykuwa uwagę i zwiększa szanse na zainteresowanie naszą aplikacją. Idealny szablon musi również być przejrzysty z zachowaniem sekwencji informacji. Dobrze, jeśli będzie go można zapisać w formacie PDF. 

Wszystkie te cechy są możliwe do osiągnięcia dzięki płatnym szablonom CV. Darmowy szablon cv również umożliwia uzyskanie wysoce informatywnych treści, ale wymaga większej ilości pracy i poświęcenia należytej uwagi. Wybór należy już do nas i sami oceńmy które szablony spełnią funkcję wytrycha w przyciągnięciu uwagi rekrutera w toku postępowania rekrutacyjnego.

(mat. zewnętrzny)