Historyczne widowisko po raz dziesiąty

4 września ponad trzystu statystów ma wziąć udział w inscenizacjach historycznych w Krojantach. Ta impreza jest już wpisana w kalendarz najważniejszych imprez tego typu w Polsce. Także pod względem widowni należy ona do największych.

Piotr Eichler z plakatem tegorocznej inscenizacji w Krojantach.   |  fot. (ro)

- W tym roku spodziewamy się 20 tysięcy widzów - zapowiada Zbigniew Szczepański, wojt gminy Chojnice. Niedawno w Urzędzie Gminy w Chojnicach odbyła się ostatnia już "narada wojenna" w tej sprawie. Jest to ogromne przedsięwzięcie pod względem logistycznym, dlatego wszystkie detale musiano omówić w najdrobniejszych szczegółach. Formalne przygotowania trwają praktycznie cały rok a ruch w Krojantach rozpocznie się  już w czwartek. Z ustaleń z owej narady wiemy, że tym razem dla widzów przewidziano większą powierzchnię, kosztem tzw. sektora dla VIP-ów. Policjanci zapewnili, że będą czuwać nad sprawnym rozładowaniem ruchu samochodów tuż przed uroczystościami patriotyczno religijnymi jak i po inscenizacji.

Widowisko historyczno – militarne, - jubileuszowe, bo już po raz 10 organizowane, zaprezentuje, jedyną w Polsce, autentyczną szarżę 120 współczesnych kawalerzystów, na pododdział hitlerowskiego Wehrmachtu. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.30, pierwszą częścią widowiska pt. „18 Pułk Ułanów w garnizonie Grudziądz”, gdzie ukazany zostanie pułk podczas manewrów z artylerią konną, oraz okres mobilizacji i wymarsz na wojnę w 1939 r. Następnie widzowie oglądać będą efektowny pokaz musztry 120 - konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Po tym będzie XV Bieg Ułański, w postaci gonitwy - wyścigów konnych, a także popisy kawaleryjskie, pokaz zaprzęgów konnych i bryczek. Kulminacyjnym punktem widowiska, w granicach godziny 16.00, odbędzie się odtworzenie szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich z 1.IX.1939 r., dowodzonego przez pułkownika Mastalerza.

Główny trud organizacyjny nad przedsięwzięciem, obok Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa – z wójtem dr Zbigniewem Szczepańskim na czele, wzięła na siebie powołana na początku 2003 roku, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest  mecenas Grażyna Winiecka,  współwłaścicielka prywatnej Kliniki Leczenia Zespołów Bólowych i Kręgosłupa w Krojantach. Za wszystkie sprawy organizacyjne, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużą pomoc organizacyjną zapewniają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, zwłaszcza 20 Brygady Zmechanizowanej, której batalion dziedziczy tradycję historycznego 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

(ro)

krojanty2001.jpg

  1. 17 sierpnia 2011  09:41   A my już spakowani i jutro ...   Niemce

    A my już spakowani i jutro wyjeźdźamy do Bornego Sulinowa na najwiekszy zlot militarny w tej części Europy. Oj, będzie sie działo ! - to nie to co "sztywna" impreza w Krojantach. Wójt nie chce Niemców to walimy tam, gdzie panuje zdrowy klimat. ZAPRASZAMY INNYCH TAKŻE DO BORNEGO !

    0
    0
  2. 16 sierpnia 2011  21:19   profesjonalizm pełną gębą (2)   anonim

    Przedziwnie napisany artykuł. Wynika z niego, że najważniejsi są Zbigniew Szczepański - i to jest ok, bo gmina Chojnice firmuje imprezę; ale czemu Piotr Eichler i wyjaśnienia dotyczące p.Winieckiej - nie rozumiem. Gdzie mowa o sprawczyni całego zamieszania od 45 lat - pani Szark i szkole w Nowej Cerkwi. Dziwne nie...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  3. 16 sierpnia 2011  18:03   Msza Świeta i patriotyzm   xx

    Myśle ,że najwazniejsza jest Msza Świeta za poleglych i wystepy patriotyczne dzieci ,a o tym tu ani mru mru .

    0
    0