Higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego

Stałe aparaty ortodontyczne są noszone przez miliony ludzi na całym świecie. Bycie posiadaczem sprzętu naprostowującego zgryz nie należy do najprzyjemniejszych doznań - jest bolesne, dyskomfortowe.

Czy na pewno umiesz dbać o zęby? Bo właściwa higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki.   |  fot. (nad.)

 Po przejściu trudnych miesięcy czy lat leczenia, każdy chce cieszyć się prostymi i białymi zębami. Często nie jest to jednak możliwe z powodu tego, że zęby z nałożonym aparatem stałym są bardzo uciążliwe do oczyszczania. Zamki, łuki tworzą nowe trudnodostępne miejsca, bardziej skomplikowane jest także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

W tych zakamarkach gromadzą się nieusuwane resztki jedzenia, które rozkładając się, będą tworzyć płytkę nazębną. Stąd już tylko krok do próchnicy i innych chorób przyzębia. Jak należy dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji po jego zdjęciu?

Szczoteczki manualne

Producenci szczoteczek manualnych oferują także produkty dostosowane do potrzeb osób noszących aparaty na zęby. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczoteczki jednopęczkowe (np. marki Curaprox), które doskonale oczyszczają trudnodostępne miejsca przy aparatach zębowych z płytki nazębnej i resztek jedzenia. Należy też pamiętać, że sam aparat podrażnia szkliwo - wybierane przez nas szczoteczki powinny mieć więc miękkie włosie.

Szczoteczki elektryczne

Najlepsze i najbardziej nowoczesne szczoteczki elektryczne można dostosować do potrzeb osób noszących aparaty ortodontyczne. Niektórzy producenci wbudowują w szczoteczki tryb sensitive, który jest idealny między innymi dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Główki tych urządzeń są także delikatne oraz niewielkie, co ułatwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

Niektórzy producenci tworzą także główki dedykowane osobom noszącym aparaty. Oral-B wypuścił na rynek zestaw końcówek Ortho Care Essentialis, stworzony dla osób będących w trakcie prostowania zgryzu. Znajdują się w nim dwie końcówki Ortho, których włosie dostosowane jest do wymagań osób z aparatami. Nie posiadają tak gęsto osadzonego włosia jak inne główki szczoteczek (znajduje się ono tylko na środku oraz na obrzeżach), co uniemożliwia uszkodzenie zamków aparatu przy prędkości mycia osiąganej przez urządzenia elektryczne.

Końcówka Ortho ułatwia oczyszczanie zamków i łuków z resztek pokarmowych i płytki nazębnej bez wywierania niepotrzebnego nacisku na ząb. W zestawie Ortho Care Essentialis znajduje się także końcówka Interspace, pęczkowa, która ułatwia oczyszczanie miejsc, do których zwykła główka nie może dotrzeć - takich jak bezpośrednie okolice zamków. Drugi z największych producentów elektrycznych szczoteczek do zębów, Philips Sonicare nie zaprojektował główek specjalnie dostosowanych do wymogów osób noszących aparaty zębowe.

Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych

To produkty stworzone specjalnie do oczyszczania przestrzeni pomiędzy zębami. Mogą być różnej budowy - mieć długie bądź krótkie rękojeści a także różne rozmiary włosia osadzone na niej w odmienne sposoby. Są oferowane przez wielu producentów - np. Curaprox, TePe czy Interprox. Można u nich zakupić zarówno podstawowe modele jak i zestawy z wymiennymi końcówkami w różnych rozmiarach, które pasują do tej samej rękojeści.

Ciekawą opcję oferuje marka Gum, która wprowadziła na rynek szczoteczki do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, których włosie pokryte jest chlorheksydyną. To substancja o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, dzięki której możliwe będzie jeszcze dokładniejsze oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej. Co najważniejsze - pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę bądź też dokupować nowe końcówki do urządzenia elektrycznego co trzy miesiące lub wcześniej - jeżeli zauważysz, że aparat zniszczył włosie.

Nie zaniedbuj higieny jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego twierdząc, że jego oczyszczanie jest dla ciebie za trudne - jak widzisz, na rynku jest gama produktów, które mogą ci to ułatwić. Sprawi to, że po zdjęciu aparatu będziesz mógł pokazać prosty i biały uśmiech, a nie zdemineralizowane szkliwo pełne odbarwień i ubytków.

(mat. partnera)