Gmina po pierwszym tygodniu programu „500 +”

Obsługa programu rządowego wsparcia dla rodzin, znana jako „500” przebiega dość gładko. Beneficjentami pomocy w gminie Chojnice jest 4330 dzieci w 1500 rodzinach.

Kolejki niewielkie, ale za to sporo błędów we wnioskach – w gminie Chojnice od tygodnia działa obsługa programu „500+”.   |  fot. (ro)

- W pierwszych dniach obsłużyliśmy 339 osób ubiegających się o to wsparcie, z czego 1/3 złożyła wnioski w formie elektronicznej – relacjonuje Magdalena Wierzbicka z GOPS. Podstawowa obsługa przebiega sprawnie, kolejka zazwyczaj jest tylko kilkuosobowa, po 13-tej obsługa przebiega praktycznie bez kolejki.

Punkt zlokalizowany na parterze budynku Urzędu Gminy obsługuje swych mieszkańców od 900 do 1500. Same wnioski były wydawane od początku marca. Przyjmowanie mieszkańców uporządkowano, wyznaczając na kolejne dni czas dla społeczności poszczególnych sołectw. Informacje o tej kolejności są do odszukania na gminnej stronie internetowej, ale także w sołectwach, świetlicach, szkołach.

Harmonogram przyjmowania jest następujący:

poniedziałki: Granowo, Nowe Ostrowite, Nowy Dwór – Cołdanki, Ostrowite, Racławki, Swornegacie, Topole

wtorki: Charzykowy, Gockowice – Objezierze, Lichnowy, Silno

środy: Chojniczki, Moszczenica, Ogorzeliny, Pawłowo, Pawłówko

czwartki: Angowice, Chojnaty, Czartołomie – Jarcewo, Doręgowice, Funka, Klawkowo, Kopernica, Krojanty, Kruszka, Lotyń, Nowa Cerkiew, Powałki

piątki: Ciechocin, Klosnowo, Kłodawa, Nieżychowice, Sławęcin, Zbeniny

A jak mieszkańcy radzą sobie z formalnościami? - Są kłopoty z wypełnieniem formularzy w e-formie. Często brakuje PESEL - bardzo istotnej informacji, brakuje też często pełnego składu rodziny. Zalecam zatem formę papierową, bo nasi pracownicy dużo potrafią podpowiedzieć wyjaśnić, doradzić. Pierwsze wypłaty będziemy realizować pod koniec kwietnia - informuje Wierzbicka.

(ro)