Gmina Chojnice obchody V rocznicy nawałnicy organizuje w Lotyniu

W Urzędzie Miejskim w Czersku odbyło się spotkanie włodarzy gmin z powiatu chojnickiego, które ucierpiały podczas nawałnicy z 11.08.2017. Wziął w niej udział także wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

Wójt Zbigniew Szczepański podczas odsłonięcia w sierpniu 2018 r. obelisku ku pamięci harcerek z obozowiska nad jeziorem Spierewnik.   |  fot. arch./je

Rozmawiano na tym spotkaniu na temat organizacji obchodów okrągłej rocznicy wydarzenia, które na długo zmieniło krajobraz sporej połaci powiatu chojnickiego. Na dziś wiadomo, że Dni Rytla nie będą jak zwykle pod koniec lipca, ale w dniach 12-14.08.2022. Natomiast 11.08.2022 w sali gimnastycznej SP w Rytlu odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Nadleśnictwo Rytel. Jednymi z prelegentów będą b. sołtys Rytla Łukasz Ossowski oraz przedstawiciel tzw. Łowców burz.

Natomiast na terenie gminy Chojnice uroczystości rocznicowe skoncentrują się w Lotyniu. Planowana jest Msza św. plenerowa, którą, jak w I rocznicę nawałnicy, najprawdopodobniej ponownie odprawi ks. abp Grzegorz Ryś z Łodzi. Zaproszenie będzie wysłane także do harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Łodzi, które wtedy miało rozbity obóz nad jeziorem Spierewnik. Zginęły wówczas dwie harcerki z tego obozu. T

ego dnia ma być uroczyście otwarty odnowiony park w Lotyniu. Stanie tam plenerowa wystawa z fotogramami przedstawiająca skutki i nawałnicy i walkę z jej skutkami. Ma także być gotowy na ten moment piec chlebowy, który będzie w tym parku. Wójt Zbigniew Szczepański, o czym poinformował na wczorajszej (21.04.) konferencji prasowej, chciałby, aby ten park tego dnia otrzymał swoją nazwę. - Może Park Warszawski, bo stolica przekazała 200 tys. zł na jego odbudowę? Może Park Wolontariuszy? Czekam na pomysły – przekazał dziennikarzom wójt.

Więcej w relacji video.

(je)