Gmina Chojnice krok bliżej przejęcia byłej siedziby Parku Narodowego

Niedawno wójt Zbigniew Szczepański oraz dyrektor PN BT Janusz Kochanowski wysłali pismo do pani Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig – Kloska. Proszą w nim o zgodę na przekazanie budynku w Charzykowach na rzecz Gminy Chojnice.

Władze Gminy chciałyby w budynku przy ul. Długiej w Charzykowach umieścić siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury, utworzyć tam wiejską świetlicę oraz Klub Seniora.   |  fot. ilustrac./ D.Wałdoch

Od 1 lipca 2024, czyli w 28 rocznicę utworzenia Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, jego administracja przeniesie się do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. W piśmie do Ministerstwa jego autorzy przypominają, że „dzięki podjętemu przez samorządowców lobbingowi udało się przekonać wówczas sporą grupę mieszkańców do zasadności i docelowych korzyści, które przynieść może objęcie ochroną najcenniejszych zasobów przyrodniczych regionu. (…) W naszym przekonaniu oddanie do dyspozycji mieszkańców gminy Chojnice charzykowskiego budynku Parku przyczyni się do ugruntowania dobrej i nastawionej na partnerstwo współpracy obu naszych podmiotów”.

Jak przekazał na konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański, pismo trafiło w Ministerstwie na pozytywny klimat i najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości wybierze się do Warszawy na rozmowy ws. pozyskania siedziby Parku w Charzykowach delegacja władz gminy i Parku. - Procedura jest taka, że w razie zrzeczenia się Skarbu Państwa z tej nieruchomości, to na nasze ręce przekaże nam ją Starosta Chojnicki. Myślę, że skoro Marek Szczepański był kiedyś pracownikiem PN Bory Tucholskie, to tym bardziej nie będzie z tym problemu, bo rozumie celowość pozyskania tego obiektu dla gminy i charzykowskiej społeczności – przekazał wójt Zbigniew Szczepański.

Więcej w relacji video z konferencji prasowej.

(je)