Gmina Chojnice będzie wnioskowała o dotacje na renowację zabytków

Do końca stycznia 2023 samorządy mogą wnioskować do rządowego programu Polski Ład Zabytki o dotacje w wysokości 98% na odnawianie zabytkowych obiektów na swym terenie. Gmina Chojnice złoży trzy wnioski dotyczące komunalnego mienia.

Na liście dotacji znajduje plac św. Floriana przy remizie OSP w Ostrowitem.   |  fot. google/maps

Będzie to pierwsze rozdanie tych dotacji. Władze gminy Chojnice zamierzają złożyć trzy wnioski. Pierwszy z nich dotyczy budynku b. szkoły w Granowie, gdzie aktualnie znajduje się wiejska świetlica. Przywrócenie jej do dawnej świetności może kosztować ok. 1 mln zł, jak szacuje wójt Zbigniew Szczepański. Drugi wniosek obejmowałby ulice i place w kilku miejscowościach, które byłyby zmodernizowane w kierunku starowiejskim, ruralistycznym, ale bez tzw. kocich łbów.

Władze gminy na tej liście widzą plac św. Floriana przy remizie OSP w Ostrowitem (na zdjęciu), uliczkę w Lichnowach biegnącą na zapleczu ośrodka zdrowia, ul. Wiejską w Chojniczkach, parking przy kościele w Sławęcinie i pobliską uliczkę. Ostatni wniosek obejmuje renowację zabytkowych dzwonnic m.in. w Angowicach i Charzykowach, przydrożnych kapliczek i krzyży.

Wójt zapowiedział, że wkrótce zostanie znowelizowany gminny program opieki nad zabytkami, tak by umożliwiał przekazywanie przez Gminę także wsparcia finansowego dla prywatnych właścicieli zabytkowych obiektów. - Na razie są w nim zapisy umożliwiające udzielanie ulg podatkowych takim właścicielom. Ale by skorzystać z II etapu rządowego programu, gdzie gminy mogą otrzymać po 1,2 mln zł na granty z konkursu organizowanego przez miejscowy samorząd dla osób fizycznych i firm, będziemy nowelizować nasz regulamin – zapowiedział wójt Zbigniew Szczepański.

(je)