Geocaching na Szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt, współfinansowany przez Muzeum Historii Polski, w ramach programu „Patriotyzm Jutra” o nazwie „Geocaching na Szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich”.

Lekcje muzealne były cześcią realizowanego projektu.   |  fot. nad.

Projekt adresowany jest do sześćdziesięciu osób z sześciu placówek GOK w Chojnicach. Uczestnikami projektu są młodzi  mieszkańcy Krojant, Kruszki, Lotynia, Nowej Cerkwi, Pawłowa i Racławek. Jego celem natomiast jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat działań bojowych 18 Pułku Ułanów Pomorskich prowadzonych 1 września 1939 roku w rejonie Chojnic.

Ponadto uczestnicy projektu przyczynią się do założenia na terenie gminy Chojnice 66 geocachy (skrytek)  z informacjami dotyczącymi bitwy pod Krojantami oraz działań wojny obronnej na tym terenie. Zadanie, którego realizację rozpoczęto w maju zakłada więc połączenie tradycyjnych form edukacyjnych (spotkania z historykiem, lekcje muzealne, przegląd tekstów źródłowych i publikacji) z nowoczesnymi sposobami gromadzenia i przekazywania wiedzy historycznej (geocaching, grywalizacja).

Właśnie dobiegł koniec pierwszego etapu projektu, czyli lekcje muzealne. Podczas spotkań w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach dzieci zapoznały się historią polskiej kawalerii okresu międzywojennego. Podczas zajęć w muzeum szczególny nacisk położono na historię ułanów, a spotkania odbywały się pod hasłem „W koszarach i na wojnie. Z dziejów 18 Pułku Ułanów Pomorskich”. Przeprowadził je historyk, pracownik muzeum Marcin Synak.  

Dalsze etapy projektu zakładają zarówno spotkania stacjonarne w świetlicach wiejskich, jak i w terenie z historykami oraz specjalistą w dziedzinie geocachingu. Zwieńczeniem projektu będzie założenie na terenie gminy wiejskiej Chojnice 66 skrytek z informacjami o wojnie obronnej z 1939 roku oraz wydanie 3 tysięcy egzemplarzy broszury, która będzie dystrybuowana podczas tegorocznej inscenizacji szarży w Krojantach. Projekt potrwa do końca września br.

Geocaching – nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych dawniej skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy, jak i analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej.

Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz". Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i szybko ewoluowała. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia).

Krzysztof Syngierski

  1. 1 czerwca 2016  19:15   Po polsku   anonim

    Może lepiej by było "Odkrywcy historii na Szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich"

    0
    0