"Gąsienice i podkowy"

Wielkimi krokami zbliża się XVII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo 2022 - prawdziwa "uczta" dla wszystkich tych, którym nie są obce klimaty militarne. Jak co roku wybiera się tam spora grupa chojniczan.

Organizowany w Bornem Sulinowie zlot jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce.   |  fot. arch.

Borne Sulinowo - nazwa tego miasta już od prawie 2 dekad elektryzuje wszystkich miłośników militariów nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. To właśnie do tego "leśnego miasta" w połowie sierpnia ściągają wszyscy ci, którym te klimaty są bliskie. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa do Bornego Sulinowa powraca Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Tym razem impreza przyciągająca miłośników wszelkiego rodzaju militariów odbywać się będzie w cieniu wojny na terytorium Ukrainy.

Będzie to już XVII oficjalna edycja tej imprezy - tych nieoficjalnych "lewizn" już nie liczę bo zaczynam się w tym sam gubić. Były obostrzenia, były problemy organizacyjne, limity uczestników a "militarni" i tak zjeżdżali do Bornego Sulinowa - oczywiście na tego rodzaju imprezach nie mogło zabraknąć chojniczan, którzy stawiali się dużą, zwartą i skorą do zabawy grupą rekonstruktorów - zarówno porą letnią jak i na zlotach zimowych.

Tegoroczny Zlot będzie przebiegał trochę w innej formule - oficjalnie nie odbędzie się tradycyjna parada pojazdów militarnych po terenie gminy, organizatorzy wierzą, że kultura osobista i poczucie wspólnoty z całą Europą, a także poczucie zwykłej przyzwoitości nie pozwoli uczestnikom przebierać się w sowieckie mundury. Dla Ukraińców - uchodźców wojennych, którzy tymczasowo znaleźli nowy dom w Bornem Sulinowie wojna to okrutna rzeczywistość, były więc pewne obawy, że tłumy rekonstruktorów w mundurach i setki pojazdów wojskowych może wywołać wśród nich traumę.

Tegoroczny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie odbędzie się w dniach 12-15 sierpień. W ciągu czterech dni zlotowicze wezmą udział w wielu ciekawych spotkaniach i pokazach historycznych, rekonstrukcyjnych, wydarzeniach artystycznych, zobaczą licznie przybyły sprzęt wojskowy i przede wszystkim będą dobrze się bawić, przez kilka dni tankodrom rozbrzmiewać będzie rykiem silników ciężkiego sprzętu wojskowego, a na ulicach będzie można spotkać rekonstruktorów - żołnierzy niemal wszystkich armii świata. Na scenie zaś zagrają zespoły "Golden Life", "Chłopcy z Placu Broni" i "Róże Europy" (dokładny program imprezy na plakacie reklamowym zapowiadającym tegoroczny zlot).

Tegoroczna impreza to także duże wyzwanie na nowego prezesa Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa Witolda Przewoskiego, który w tym roku zastąpił na tym stanowisku wieloletniego szefa Jarosława Marczyńskiego. Pakujemy więc namioty i szpej, ostatnie przeglądy pojazdów i wyruszamy po przygodę do Bornego Sulinowa ! Do zobaczenia już na miejscu !

Dariusz Wałdoch