Festiwal na Youtube

Organizatorzy festiwalu InterTony udostępnili na swoim kanale na portalu Youtube koncerty festiwalowe zespołów, które wzięły udział w tegorocznej, internetowej edycji imprezy.

Rejestracja koncertu zespołu Kokon.   |  fot. W. Karpiak

Festiwal InterTony to organizowane w Chojnicach od 2016 roku wydarzenie promujące współpracę muzyków rockowych z miast powiązanych więzami oficjalnych partnerstw. Współpraca trwa od 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy do Chojnic przyjechały zespoły rockowe z Emsdetten w Niemczech aby wziąć udział w święcie miasta. Wtedy nawiązały się pierwsze przyjaźnie, a muzycy i organizacje pozarządowe zaczęły zapraszać się wzajemnie do udziału w koncertach, festiwalach, warsztatach, wizytach studyjnych i projektach.

Efekty współpracy to dziesiątki koncertów, wzajemna pomoc wolontariuszy w organizacji festiwali, korzystanie z dobrych praktyk z miast partnerskich przy tworzeniu w Chojnicach Samorządnego Centrum Młodzieżowego z salą prób dla zespołów, rozwój chojnickiego Big Bandu. Głównym organizatorem współpracy ze strony Chojnic jest Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, która wspólnie z Chojnickim Centrum Kultury i organizacjami pozarządowymi z miast partnerskich odpowiada za festiwal InterTony.

Warunki tegorocznej edycji InterTonów dyktowała epidemia koronawirusa. Wobec braku możliwości organizacji imprezy plenerowej, festiwal przeniesiono do internetu. Nie było to jednak zwykłe transmitowanie koncertów ze sceny festiwalowej. Organizatorzy zaproponowali cykl programów wypełnionych muzyką i rozmową. Dzięki temu można było dowiedzieć się więcej o działalności organizacji pozarządowych w poszczególnych miastach partnerskich, wysłuchać wywiadów z muzykami, wziąć udział w konkursach.

Kluczowym elementem każdego programu był jednak koncert. W poszczególnych programach zagrały zespoły z miast powiązanych partnerstwami: Kokon z Chojnic, Abilene Kid z Hengelo w Holandii i New World Depression z Emsdetten. Skład festiwalu uzupełnił trójmiejski Sautrus. Każdy koncert odbył się w innej scenerii.

Kokon - zespół z Chojnic, który wdarł się przebojem na krajową scenę muzyczną na początku obecnego tysiąclecia, by zniknąć w okolicach 2007 roku. Zespół ma na koncie entuzjastycznie przyjętą płytę "Symbioza" (2005r.), która w warstwie tekstowej nawiązywała do twórczości Witolda Gombrowicza. Kokon powraca na scenę i prezentuje zarówno nowe utwory, jak i swoje najbardziej znane dokonania. Występ na w Chojnickim Centrum Kultury zarejestrowała firma CT Media. Wizualizacje przygotował basista grupy – Krystian Aszyk.

https://youtu.be/ftudBv8WzhQ 

Sautrus to czołowy przedstawiciel trójmiejskiej sceny stoner rockowej. W dorobku grupy są trzy, bardzo dobrze odebrane przez recenzentów i słuchaczy wydawnictwa: EP: „Kuelmaggah Mystsicm” (2012) i dwie płyty długogrające: „REED: Chapter One” (2014), „Anthony Hill” (2017). Obecnie trwają pracę nad kolejnym albumem, który zostanie wydany jesienią 2020r. Występ zarejestrowano w gdyńskiej Desdemonie.

https://youtu.be/UR7yer14184

Abilene Kid - młody duet z Hengelo w Holandii. W muzyce zespołu słychać zarówno inspirację death, jak i bardziej hipnotycznym doom/stoner metalem. Występ zarejestrowano w  centrum młodzieżowym Cerberus, z którego Abilene Kid się wywodzi.

https://youtu.be/oNb_9dDrVfY 

New World Depression - to death metalowy zespół z Emsdetten w Niemczech. Żywiołowe koncerty zespołu zjednały muzykom wielu fanów w Chojnicach. W 2019 roku New World Depression wystąpił  tuż przed gwiazdą tej edycji InterTonów – zespołem Vader. Występ na potrzeby InterTonów 2020 zarejestrowano w niemieckim Greven, na jednej z pierwszych imprez z udziałem publiczności po okresie ścisłego lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa.

https://youtu.be/jDmpKfM1ztM 

Koncerty zarejestrowano w ramach projektu "Organizacja V edycji festiwalu miast partnerskich InterTony w Chojnicach" realizowanego przez Fundację Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej przy wsparciu Województwa Pomorskiego, Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.

Więcej informacji o festiwalu:

https://www.facebook.com/InterTonyFest/

http://fundacja.pomorskie.info/wp2017/intertony/

Mat.  organizatora