Ekologiczny festyn w Parku Tysiąclecia

Do godz. 16 potrwa festyn ekologiczno – przyrodniczy w Parku Tysiąclecia „Chojnice dla Ziemi”. Odwiedzający parkowy teren, przy pomocy instytucji zajmujących się ochroną przyrody dowiedzą się, jak robić to najlepiej.

Sporo atrakcji przygotowali organizatorzy, to zainteresowanie było spore.   |  fot. Rmak

Pierwszą edycję Festynu otworzyli wspólnie jego inicjatorzy i organizatorzy – Jacek Hałuszkiewicz i Józef Kołak z ZS nr 2 oraz przedstawiciele patronów imprezy – Starosta Marek Szczepański, Łukasz Prill z UM Chojnice oraz wójt Zbigniew Szczepański.

W programie festynu były m.in. prezentacje form ochrony przyrody; wystawa „Polskie Parki Narodowe”; strefa zabaw dla dzieci (dmuchańce, malowanie buzi, warkoczyki i inne); wystawy przyrodnicze i tematyczne; pokazy nowości technologicznych; odczarujmy recykling; „Pooszczędzajmy razem, czyli dobre praktyki chojniczan”.

Uczniowie z SP 7 uczyli co oznaczają poszczególne znaki na metryczkach różnych wyrobów. Panie z ZZO Nowy Dwór objaśniały jak prawidłowo segregować odpady. Na stoisku Alarmu dla Klimatu częstowano sokiem z pokrzywy, mango i limonki oraz otrzymać ulotki o działalności chojnickiego stowarzyszenia ekologicznego. Była też okazja zagrać w „koło fortuny” na stoiskach dwóch z kilku parków krajobrazowych, który skorzystały z zaproszenia organizatorów.

W strefie ze zwierzętami były alpaki, konie, psy, koty, gołębie, pszczoły, króliki, papugi. Odbył się kiermasz kwiatowy; konkursy dla dzieci i dorosłych; gry i zabawy terenowe; profilaktyka zdrowia; badania przesiewowe wzroku i słuchu; kiermasz różności; swapping książkowy. W krwiobusie była okazja honorowo oddać krew.

Więcej w relacji video.

(je). Fot. Rmak (je)