ENEA wymieniła lampy sodowe na LED-owe przy fragmencie ul. Lichnowskiej

Praktycznie podczas inwestycji drogowych związanych z budową lub wymianą oświetlenia stosowane są wyłącznie oprawy typu LED. Takie właśnie w ub. tygodniu pojawiły się na odcinku ul. Lichnowskiej.

Aktualnie ok. 50% lamp ulicznych w mieście jest własnością koncernu energetycznego, reszta należy do miasta.   |  fot. (je)

Poinformował nas o tym jeden z Czytelników, dodając, że chodzi o okolice siedziby Urzędu Pracy, gdzie ekipa instalatorów wymienia oprawy oświetleniowe na nowoczesne typu LED. Jeszcze tego samego dnia (czwartek 12.01.) sprawdziliśmy sygnał. Faktycznie, są na słupach oprawy LED-owe.

Był to zaskakujący fakt w kontekście ubiegłorocznych informacji pozyskanych na konferencjach prasowych, gdzie informowano, że miasto zamierza kompleksowo wymienić lampy sodowe na LED-owe, o ile pozyska na ten cel dotację rządową z dedykowanego programu. Wówczas rachunki za energię elektryczną zużywaną przez lampy uliczne mogą spaść nawet o 80% w porównaniu do sodowych.

Wczoraj (16.01.) dyrektor Wydziału Komunalnego Jarosław Rekowski zapytany o pochodzenie wykonawcy i inwestora tej wymiany nie krył zaskoczenia, ponieważ okazało się, iż firma Enea o tym działaniu nie poinformowała ratusza. Aktualnie ok. 50% lamp ulicznych w mieście jest własnością koncernu energetycznego, reszta należy do miasta. Ale za tzw. konserwację wszystkich lamp, także tych własności ENEA, płaci miasto. Tak stanowi Prawo Energetyczne.

(je)