Dzwoniąc możesz uratować życie …

Policjanci przypominają, że okres jesienno-zimowy niesie dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy zagrożenia utraty zdrowia, a nawet życia. Powodem jest wychłodzenie. Niskie temperatury, szczególnie w nocy, doprowadzają do wychłodzenia organizmu.

Nadchodząca zima będzie kolejnym sprawdzianem zarówno dla służb zaangażowanych w pomoc bezdomnym jak i dla ludzkiej wrażliwości.   |  fot. KPP

Codziennie od kilku tygodni policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Funkcjonariusze apelują, aby widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu, nie przechodzić obojętnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Policjanci sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni jeden telefon może uratować komuś życie.

Obecnie okres jesienny nas nie rozpieszcza, a coraz częściej temperatura w nocy spada i może wpłynąć na wyziębienie organizmu. Te trudne warunki są szczególnie uciążliwe, a mogą być także niebezpieczne dla osób bezdomnych, dlatego policjanci z Chojnic, Czerska i Brus już od pewnego czasu odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Osoby takie informowane są przez funkcjonariuszy, gdzie mogą znaleźć schronienie oraz zjeść ciepły posiłek. W trakcie codziennych obowiązków nie zapominajmy o osobach bezdomnych czy potrzebujących.

Jeśli zauważymy osobę znajdującą się w potrzebie lub sytuacji zagrażającej jego zdrowiu czy życiu, nie bądźmy obojętni i powiadamiajmy odpowiednie służby.  Wiele policyjnych interwencji możliwych jest dzięki empatii ludzi, którzy widząc osoby śpiące na ławkach, przystankach czy innych miejscach powiadamiają odpowiednie służby. To właśnie dzięki szybkiej reakcji i informacjom docierającym do oficera dyżurnego, policjanci mogą na czas dotrzeć we wskazane miejsce i pomóc potrzebującym. Niejednokrotnie dzięki odpowiedzialnym zachowaniom mieszkańców powiatu chojnickiego, którzy zadzwonili na numer alarmowy, nie doszło do tragedii.

Pamiętajmy, że co roku dochodzi właśnie do sytuacji, gdy osoby nietrzeźwe nie są w stanie dojść do domu i zasypiają na ulicy, dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy całego powiatu, jeśli sami nie mogą pomóc takim osobom, informowali o podobnych sytuacjach odpowiednie służby, dzwoniąc pod nr 112.

KPP