Dzień Osób Niepełnosprawnych w Gimnazjum nr 1

Początek grudnia w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II był czasem wyjątkowych spotkań szkolnej społeczności z gośćmi, z którymi 11 raz w historii szkoły świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, po raz II połączony z Dniem Wolontariusza.

Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych i Wolontariusza był najlepszą lekcją tolerancji dla wszystkich jego uczestników oraz radosnym spotkaniem wielu pokoleń.   |  fot. nad.

W tym roku główne uroczystości poprzedziły lekcje o tolerancji zakończone szkolną debatą. Tak przygotowana młodzież wraz z dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami i rodzicami 2 grudnia 2016 gościła podopiecznych chojnickich placówek: Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Opusu, Domu Pomocy Społecznej oraz uczniów klasy integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 3.

Od rana członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 przygotowywali aromatyczne, mikołajkowe pierniczki. Tradycji stało się zadość, bowiem pomagali także absolwenci klas integracyjnych, obecnie już uczniowie szkół średnich. Wolontariat, który rozpoczynali w gimnazjum, kontynuują do dziś. W organizacji tegorocznych obchodów MDM pomagali także wolontariusze Caritas.

Tego dnia uczniowie gimnazjum mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniu z medalistą Igrzysk Paraolompijskich w Rio de Janeiro Lechem Stoltmanem, który przedstawił historię swojego życia, motywując młodzież do pokonywania trudności i spełniania marzeń. W holu szkoły obejrzeć można było wystawę zdjęć Aleksandra Knittera, który w swym obiektywie uchwycił niezwykłe momenty sportowych zmagań osób niepełnosprawnych.

Przeprowadził on także warsztaty fotograficzne dla uczniów klas integracyjnych. Kolejnym punktem programu był mecz piłki nożnej. Zacięta, ale prowadzona w duchu fair play walka, w tym roku  zakończyła się wynikami: I miejsce zajęli Gospodarze, II DPS i III WTZ. Dla miłośników tańca, a okazało się, że jest ich wielu i wśród gospodarzy, i wśród gości Gimnazjum nr 1 przygotowano warsztaty zumby. Było mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnej energii.

Z kolei w świetlicy gimnazjaliści i goście mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, zgłębiając tajniki kalkografii. Nie zabrakło także występów artystycznych. Można było posłuchać gry na instrumentach (Dominik Rzeźnik i Karolina Kanthak – pianino), a także zobaczyć doskonałe występy taneczne (Monika Guentzel i Olga Szynwelska oraz Oliwia Czarnowska). Na deskach sceny stanęli także goście - podopieczni ŚDS w przedstawieniu „Tańcowała igła z nitką”.

Nie zabrakło śpiewu, a na scenie wystąpili goście - Ewa Sikorska, Andrzej Wieszczek, Dawid Dunda, Elżbieta Wesołowska, Anna Kwiatkowska przygotowani przez pana Domnika Madeja. Ostatnim punktem imprezy był wspólny poczęstunek możliwy dzięki sponsorom: Tadeuszowi Brunce, Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek, Bankowi Żywności, Zakładom Mięsnym Skiba oraz Hurtowni Artykułów Spożywczych B. i J. Ryduchowscy z Lipienic, Hurtowni Artykułów Spożywczych Szczepan i Masarni Gierszewscy z Brus.

Iwona Dampc, Renata Dyląg