Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Korzystanie z internetu nie musi być niebezpieczne. Należy jednak przestrzegać przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa.   |  fot. nadesłane

Policjanci włączyli się w obchody tego święta zorganizowane wczoraj przez Wydział Edukacji  i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Uczniowie dwóch szkół gimnazjalnych i szkoły podstawowej wysłuchali prelekcji policjantki specjalizującej się w prewencji kryminalnej. Usłyszeli, jakie zagrożenia może nieść za sobą korzystanie z internetu i jak się przed nimi ustrzec.

Codziennie w Polsce dochodzi do przestępstw popełnianych za pomocą bądź za pośrednictwem internetu. Policjanci coraz częściej spotykają się z sytuacją przeniesienia pewnych kategorii  przestępczości ze świata realnego do tego wirtualnego. W grę mogą wchodzić kradzieże, oszustwa, pomówienie, zniesławienie, stalking, kierowanie gróźb, czy też naruszenia praw autorskich albo rozpowszechnianie plików z pornografią. O tym, jak uchronić się przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu rozmawiali wczoraj z młodzieżą policjanci w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Obchody DBI zorganizował wydział Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w  Chojnicach.

W spotkaniu z policjantką specjalizującą się w zagadnieniach prewencji kryminalnej wzięło udział około 80 młodych ludzi z Gimnazjum nr 1 i nr 2  oraz Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach. Podczas prelekcji poruszono tematy dotyczące m.in. cyberprzemocy, zawierania niebezpiecznych kontaktów w sieci, dostępu do szkodliwych treści i uzależnienia od internetu. Młodzież dowiedziała się, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci i jak nie stać się  ofiarą przestępstwa.

Policja systematycznie współpracuje z wieloma instytucjami, fundacjami, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, które zajmują się propagowaniem wiedzy i podnoszeniem świadomości użytkowników sieci na temat unikania zagrożeń. Do stałych zadań funkcjonariuszy należy także zwalczanie przestępczości internetowej.

KPP

fotoreportaz.jpg