Dzieło, które budzi emocje

W Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej prezentowanej w Kurzej Stopie znajduje się dzieło, stworzone ze starych, zużytych butów. Jego autor Józef Szajna, nadał tej pracy, głęboki, osobisty wymiar.

Buty w twórczości Józefa Szajny, zwłaszcza zniszczone symbolizują jego przeżycia obozowe, upokorzenie i ludzką dolę, będąc powtarzającym się motywem artystycznym jego prac.   |  fot. replika 1973. Fb. MH-E

Uczynił z tego nie tylko formę artystyczną, lecz także świadectwo pamięci i cierpienia. Praca ta często wywołuje skrajne reakcje. U niektórych budzi zaskoczenie, a nawet śmiech - być może wynika to z niezrozumienia jej przesłania. Dla innych staje się poruszającym symbolem ludzkiej tragedii, wzbudzając głębokie współczucie i refleksję nad historią, której nie wolno zapomnieć.

Fb. MH-E