Dworzec kolejowy będzie gotowy do końca września

Tytułowe zapewnienia padły z ust kierownika robót remontowych z firmy Apollo, która prowadzi roboty rewitalizacyjne. Słyszeli je dyrektor Wydziału Inwestycyjnego Jacek Domozych, przedstawiciele lokalnych mediów oraz prezes ChSMK Damian Otta.

Trwają prace budowlano remontowe, których zakończenie zaplanowano na koniec września br.   |  fot. (je)

To kolejna wizyta na „placu budowy” dziennikarzy w kompleksie stacyjnym, który oddano do użytku w 1872 roku. Poprzednia była w kwietniu 2022. Wówczas obowiązywał termin umowny na koniec lipca 2023. Ale jak już wcześniej informowaliśmy, władze miasta, głównie z powodu „niespodzianek” odkrywanych w trakcie robót oraz przedłużających się uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zgodziły się podpisać aneks wydłużający termin zakończenia prac na 30.09.2023. Z powodu dodatkowych prac zwiększono w nim wynagrodzenie dla wykonawcy o ok. 1,2 mln zł.

Wizja w terenie rozpoczęła się od otoczenia dworca, którego elewacja odzyskała oryginalną kolorystykę. Uzupełnione są tzw. fugi i niektóre cegły. Zostały wymienione wszystkie okna poza jednym (od strony peronu nr 3), ale pomysł WKZ, by jedno oryginalne drewniane okno pozostawić na pamiątkę, jednak został zmieniony. Także będzie współczesne. Przed głównym wejściem do dworca trwały prace przy układaniu na parkingu o ok. 50 miejscach z nawierzchnią z kostki z odzysku, czyli bazaltowej. Wkrótce na frontonie budynku dworcowego ponownie pojawi się zegar, ale nie elektroniczny, a tradycyjny z tarczą.

Wewnątrz budynku głównego trwają intensywne prace remontowo – instalacyjne. Będzie co prawda w nim pomieszczenie dla dwóch kasjerek biletowych, ale nie ma chętnych do ich „wstawienia”. W holu będzie automat do sprzedaży biletów. Także przechowalnia bagażu będzie bez żywej obsługi, gdyż stanie znana z marketów „szafa” ze skrytkami. Na parterze przewidziano m.in. pomieszczenia do prowadzenia tzw. saloniku prasowego oraz gastronomii, ale na razie do ratusza nie zgłosił się nikt chętny. Nie uzgodniono na razie kto będzie operatorem tzw. węzła integracyjnego, a jest dla nich stosowne pomieszczenie.

Praktycznie na dziś jedynym pewnym użytkownikiem sporej części dworca jest chojnicka Straż Miejska. Jednak znajdzie w nim lokum Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei oraz jej zbiory, które można było obejrzeć m.in. podczas Nocy Muzeów. Gdy w kwietniu 2022 pytaliśmy dyrektora Wydziału Inwestycyjnego podczas poprzedniej wizji lokalnej o miejsce na Izbę Tradycji Kolejowej, to usłyszeliśmy, że tylko namiastka izby pamięci ma być w części dawnej poczekalni, a zbiory znajdą się w gablotach w holu.

Więcej w fotogalerii po terenie przydworcowym i dworcu.  

(je)