Dworek Polski zatańczy w Portugalii

Stowarzyszenie „Dworek Polski” rozpoczęło letnie koncertowanie. Czerwiec tego roku wypełniony był po brzegi polskim tańcem, pieśnią i polską kulturą.

Na przełomie lipca i sierpnia Dworek Polski weźmie udział w „Festival Internacional do Rio 2024” w Portugalii.   |  fot. nadesł.

„Na Przydrożku” to nazwa przeglądu, w którym uczestniczył zespół i wyruszył do lubuskiego, gdzie niemal pod samą granicą odbywał się po raz czwarty Ogólnopolski Festiwal Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych. Wszystkim zgromadzonym w urokliwej miejscowości Wymiarki bliska była polska muzyka tradycyjna, a okazji do wspólnych tańców i integracji było wiele, począwszy od warsztatów, po tradycyjne potańcówki na parkiecie przed sceną. Młodzież z Dworku Polskiego miała okazję osobiście poznać, a także odebrać lekcje tradycyjnych tańców od mistrza w tej dziedzinie  Piotra Zgorzelskiego.

Ostateczne „Powitanie Lata” miało miejsce w Doręgowicach, gdzie naprawdę sporo się działo. Festyn był okazją do wspaniałej zabawy, a Dworek Polski najpierw zaprezentował się przed mieszkańcami i gośćmi, a następnie wszyscy razem ruszyliśmy do poloneza oraz wykonaliśmy tańce średniowieczne, między innymi Niedźwiedzia, które dostarczyły wiele radości zgromadzonej publiczności.

Przed zespołem jeszcze wiele koncertów, jednak największym wyzwaniem organizacyjnym dla zespołu i wspaniałym wyróżnieniem będzie udział w międzynarodowym wydarzeniu „Festival Internacional do Rio 2024” na przełomie lipca i sierpnia, kiedy młodzi tancerze zaprezentują Polskę na scenach kilku miast Portugalii obok 10 zespołów z całego świata.

Zadania „Na Szlaku Kultur Chojnice 2024” i „Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski” dofinansowane są przez Powiat Chojnicki i Miasto Chojnice. Partnerami działań są Chojnickie Centrum Kultury, Sołectwo Lichnowy, Szkoła Podstawowa w Lichnowach i Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach.

Anna Piekarska-Więcławek