Dworek Polski w Macedonii

Stowarzyszenie „Dworek Polski” koncertowało lokalnie i za granicą. W tym roku po raz pierwszy dla turystów i okolicznych mieszkańców zorganizowało pokazy taneczne w Amfiteatrze Letnim w Charzykowach, łączące historię Polski z tańcami minionych epok.

Młodzież miała możliwość występu przed liczną publicznością w kraju i za granicą.   |  fot. nadesłane

Po występach zapraszano publiczność do wspólnej nauki tańca oraz prezentowano szable ze zbiorów prywatnych Piotra Łangowskiego. Pokazy odbywały się kilka razy dziennie w wybrane dni wakacji. Taka forma występu była dla tancerzy nowym i ciekawym doświadczeniem, a dla odwiedzających zespół dodatkową atrakcją w czasie letniego wypoczynku.

Polska szabla i narodowy strój pojawił się również w Budapeszcie. Nasze narodowe pieśni i tańce, a także prezentacja szabli przykuła uwagę odwiedzających to przepiękne miasto oraz mieszkańców. Spotkaliśmy również wielu Polaków. Młodzież miała możliwość występu przed liczną publicznością w kraju i za granicą dzięki realizowanemu zadaniu „Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski” oraz wielu godzin pracy podczas warsztatów tanecznych, które odbyły się w Chojnickim Centrum Kultury. Zadanie zostało dofinansowane przez Powiat Chojnicki i Gminę Miejską Chojnice.

Zespół kontynuował drogę i przekroczył granicę kilku państw, by zaprezentować się na XII Międzynarodowym Festiwalu „Lihnidos – City of Light” w Ochrydzie w Macedonii Północnej pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Chojnickiego, Burmistrza Chojnic i Wójta Gminy Chojnice. W festiwalu udział wzięło 350 artystów z Polski, Chorwacji, Serbii, Bułgarii oraz Bośni i Hercegowiny. Festiwalowy wieczór miał miejsce na głównym skwerze w Ochrydzie. Licznie zgromadzona publiczność doceniła brawami wspaniałe występy. To była niepowtarzalna okazja, by poznać kulturę tak wielu narodów w miejscowości zwanej macedońską perłą, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy wyjazdu z pewnością zapamiętają nie tylko barwne występy i spotkania z zespołami z innych krajów, ale również zapierające dech w piersi widoki zabytków na tle Jeziora Ochrydzkiego. Nagrania z koncertu można obejrzeć na stronie organizacji. Młodzież z wielkim zaangażowaniem promowała nasz region. Na miejscu zawiązały się przyjaźnie i otworzyły drzwi do kolejnych działań z młodzieżą, której pasją jest kultywowanie narodowego dziedzictwa i tradycji dworku polskiego.

Zainteresowanych, dzieci i młodzież, zapraszamy już od pierwszego piątku września na zajęcia, które odbywają się w Chojnickim Centrum Kultury. Zajęcia prowadzone są przez Annę Piekarską – Więcławek  i Piotra Łangowskiego. Kontakt do zespołu pod numerem telefonu 791 507 169.

Anna Piekarska-Więcławek