„Dwór Sztuki” Janusza Trzebiatowskiego w Siennicy Różanej prawie gotowy

Z okazji rozpoczynających się dziś (13.09.) Dni Sztuki gości w Chojnicach ich patron Janusz Jutrzenka Trzebiatowski. Korzystając z okazji zapytaliśmy artystę, jak układa się współpraca z władzami gminy Siennica Różana.

O kolejnej inicjatywie kulturalnej, jaką jest Dwór Sztuki - poinformował Janusz Jutrzenka Trzebiatowski.   |  fot. (je)

Radni tej gminy byli w czerwcu 2021 na sesji wyjazdowej w Chojnicach. Głównym powodem zainteresowania wyjazdem do naszego miasta samorządowców z województwa lubelskiego było zapoznanie się z funkcjonowaniem u nas Galerii – Muzeum Janusza Trzebiatowskiego. Podobna placówka miała powstać właśnie w Siennicy Różanej. Okazuje się, że teraz finiszują prace wykończeniowe w obiekcie, w którym znajdzie się to Muzeum.

- Tworzę tam Dwór Sztuki na wzór tego, który kiedyś założył Mikołaj Rej. Będzie w nim salka historyczna o tym wielkim poecie. Ponadto znajdzie się salka koncertowa oraz Muzeum Sztuki Janusza Trzebiatowskiego. Będzie w nim wystawa dzieł sztuki dawnej i etnograficznej, które przywiozłem z moich rozlicznych podróży. Wraz z wójtem Leszkiem Proskura pozyskaliśmy na realizację Dworu ok. 4 mln zł środków unijnych.

- Ten obiekt prezentuje się wspaniale. Od 1 października przez około 3 tygodnie będę nadzorował montaż wyposażenia i ok. 300 moich dzieł. Dwór Sztuki będzie dostępny dla zwiedzających pod koniec października. Termin uroczystego otwarcia będzie uzgodniony z władzami województwa lubelskiego oraz gminy Siennica Różana. Mam potwierdzenie, że będzie także delegacja władz Chojnic wraz z burmistrzem Arseniuszem Finsterem – przekazał Janusz Jutrzenka Trzebiatowski.

Więcej w relacji video.

(je)