Dwóch burmistrzów było na promocji Zeszytów Chojnickich

Wczoraj (21.12.) w sali obrad RM Chojnic odbyła się promocja rocznika nr 38 Zeszytów Chojnickich. Po raz pierwszy wzięło w niej udział dwóch burmistrzów, gdyż oprócz Arseniusza Finstera był także burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki.

W ratuszu odbyła się promocja kolejnego tomu „Zeszytów Chojnickich”. Ten interdyscyplinarny rocznik ukazuje się z przerwami od 58 lat. Na jego łamach swe prace publikują osoby zajmujące się rozmaitymi gatunkami wiedzy.   |  fot. (je)

Pismo ukazuje się od 1964 roku. Wydawane jest przez Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk we współpracy z Urzędem Miejskim w Chojnicach. Promocję poprowadziło wspólnie dwóch członków Kolegium – Bogdan Kuffel i Kazimierz Jaruszewski.

W jej pierwszej części był wykład prof. dr hab. Włodzimierza Jastrzębskiego pt. „Losy polskiej inteligencji na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945”. Został wygłoszony w ramach Roku Titiusa w Chojnicach i właśnie wykładowca został jako pierwszy uhonorowany specjalnym pamiątkowym Medalem Titiusa przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera.

Zawartość Zeszytów Chojnickich omówiła Sekretarz Kolegium Emilia Kalitta. Rozpoczęła od pierwszego tekstu nt. augustianów chojnickich, zakończyła zachęcając do lektury tekstu Moniki Kuchty z CE-W, która rozmawiała z gościem tej powiatowej placówki Honorową Konsul Republiki Gambii. Z tego wywiadu można dowiedzieć się, że w tym afrykańskim państwie jest tradycja, że gdy prezydentem zostaje mężczyzna, to wiceprezydentem jest zawsze kobieta.

Kolejnym punktem promocji były wystąpienia autorów artykułów, którzy przybyli do chojnickiego ratusza. Właśnie wówczas okazało się, że na wydarzeniu jest obecny także burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki, który przyjechał wraz z Krzysztofem Kowalkowskim, autorem tekstu o Janie Gełdon, rzeźbiarzu z Czarnej Wody.

Olgierd Buchwald, wicedyrektor Zespołu Szkół przy ul. Nowe Miasto, autor artykułu o konferencji naukowej z okazji 400-lecia jego szkoły, z satysfakcją zauważył, że w kilku innych artykułach są wymienieni absolwenci chojnickiego Gimnazjum. Głos zabrali także m.in. Grażyna Wera – Malatyńska (nt. Rezerwatu Biosfery UNESCO Bory Tucholskie), Mariusz Grzempa (o konferencji nt. 30-lecia Zaborskiego Parku Krajobrazowego, którego jest dyrektorem) czy Marian Fryda z człuchowskiego muzeum, który wraz z niedawno zmarłą jego dyrektor Krzysztofą Manikowską napisał tekst o inwentarzu z 1738 Polnicy, wsi w gminie Człuchów.

(je)