Droga z centrum Klawkowa do dawnej berlinki oddana do użytku

W piątek 10 maja uroczyście oddano do użytku ostatni wyremontowany i przebudowany odcinek drogi powiatowej przez Klawkowo łączący drogę z Chojnic do Brus z drogą gminną, która kiedyś była odcinkiem DK22.

Uroczystość zakończyła się poświęceniem nowej drogi przez ks. proboszcza z Krojant Piotra Kotewicza oraz wspólnym przecięciem wstęgi m.in. przez dwie mieszkanki Klawkowa.   |  fot. (je)

Umowa na realizację tego zadania drogowego była podpisana ze zwycięzcą przetargu, a była nim firma Marbruk, w grudniu 2022. Powiat zrobił przetarg równocześnie na dwa zadania – to w Klawkowie oraz w gminie Czersk: droga Rytel – Zapędowo. Obydwie inwestycje miały być gotowe do maja 2024. Powiat pozyskał na te inwestycje dotację z programu rządowego Polski Ład dotację w wysokości 95% wartości kosztorysowej. Część w Klawkowie ma długość 1,3 km i kosztowała ok. 10 mln zł.

Praktycznie Gmina Chojnice wyręczyła w całości Powiat Chojnicki, jeśli chodzi o udział finansowy. Pokryła brakujące 5%, czyli 560 tys. zł, zapłaciła za projekt techniczny ok. 140 tys. zł oraz wydała na wykupy gruntów 660 tys. zł. Ponadto w związku z tą inwestycją musiała wykonać ok. 600 mb kanalizacji deszczowej. W efekcie powstała nowa jezdnia o szerokości od 4,5 m do 7 m, ciąg pieszo-rowerowy o szerokości od 2,5 m do 3 m, przebudowano przejazd przez linię kolejową, a w nasypie sąsiedniej linii kolejowej powstał przejazd dla rowerów.

- Jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni z tego remontu drogi przez Klawkowo. Zdajemy sobie sprawę, że w zasadzie będzie ona teraz jakby wschodnią obwodnicą Chojnic, ale to nam nie przeszkadza. Najważniejsze, że możemy bezpiecznie pieszo i na rowerach ją pokonywać – przekazała na uroczystości sołtys Ludwika Pokojska. Głos zabrał także starosta Marek Szczepański: - Zadanie zostało zrealizowane dzięki rewelacyjnej współpracy z gminą Chojnice. Przy projektowaniu tej drogi były spory wokół niezbędnej wycinki drzew, ale myślę, że wygrała i przyroda, i użytkownicy tej drogi.

- Bardzo dziękuję wykonawcy, nadzorowi, Powiatowi, także posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu, który ma wkład w otrzymaniu środków na tę inwestycję, a przede wszystkim pani sołtys, która na bieżąco pilnowała tej inwestycji i przekazywała mi sygnały. Ukłony należą się także ekologom, którzy walczyli o te piękne dęby – wspomniał wójt Zbigniew Szczepański.

(je)