Droga ekspresowa przez Chojnice miałaby znaczenie militarne

Dziś (3.07.) w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono koncepcję ewentualnej budowy drogi szybkiego ruchu ze Słupska przez Chojnice. Do jej powstania jest konieczne powstanie portu głębokowodnego w Ustce.

Na zdjęciu od lewej – A. Finster, M. Samsonowicz, doradca Ministra Obrony Narodowej, oraz poseł M. Biernacki z Trzeciej Drogi.   |  fot. (je)

Zaprezentowali ją poseł Trzeciej Drogi Marek Biernacki oraz doradca Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka – Kamysza Maciej Samsonowicz. Powitał ich w sali obrad RM burmistrz Arseniusz Finster, który wspomniał, że po budowie zachodniego obejścia miasta i węzła Nieżychowice na obwodnicy południowej miasta, ewentualna „S” ze Słupska do Bydgoszczy byłaby de facto zachodnią obwodnicą.

Marek Biernacki, który poinformował, że przyjechał do Chojnic prosto z granicy polsko – białoruskiej, wspomniał, że budowa drogi szybkiego ruchu byłaby realizacją jednego z elementów tzw. Paktu dla Środkowego Pomorza. Miałaby ona znaczenie nie tylko gospodarcze dla regionu, ale i militarne. Praktycznie niezbędne w tej „układance” jest stworzenie w Ustce portu głębokowodnego, przez który byłyby dostarczane transporty wojskowe NATO dla środkowego Pomorza. 

- Ukraina dała nam 8 lat czasu na przygotowanie się na atak ze strony Rosji, bo wojskowi analitycy są zdania, że tyle potrzebuje czasu na odbudowę swych zasobów – uważa Marek Biernacki. Dodał także, że ta koncepcja jest popierana także i przez dzisiejszą opozycję, gdyż jej przedstawiciel Piotr Mueller poprosił jego o zgodę na wykorzystanie tego pomysłu w swej kampanii wyborczej do europarlamentu.

Także Maciej Samsonowicz jest zdania, że ta droga miałaby znaczenie militarne. - „Via Pomerania”, jak niekiedy jest nazywana, zaczynałaby się w Ustce, o ile rząd wybrałby nie Kołobrzeg, a Ustkę, jako port głębokowodny; skąd przez Słupsk, Bytów i Chojnice dotarłaby do Bydgoszczy. Im lepsza będzie nasza infrastruktura, nie tylko drogowa, ale i kolejowa i portowa, tym agresorowi ze wschodu będzie trudniej podjąć decyzję o napaści na nas – dodał doradca ministra MON. Wyjaśniał też, że jest za szybko na informację ws. terminu czy kosztu budowy drogi.

Przy okazji media dowiedziały się, że dzisiejsi goście byli także w podchojnickiej Dolinie Śmierci; natomiast burmistrz Arseniusz Finster dodał, że uroczysty pogrzeb odkrytych w tym miejscu szczątków będzie 2 września. Niewykluczone, że weźmie w tych uroczystościach Prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej w zapisie video z konferencji.

(je)