„Dotknąć, poczuć, posmakować"

W okresie od czerwca do sierpnia w świetlicy wiejskiej w Pawłowie realizowany był projekt „Dotknąć, poczuć, posmakować". Był to cykl zajęć z zakresu edukacji ekologicznej, a skierowany był do 15 młodych mieszkańców Pawłowa w wieku od 7-16 lat.

Spotkanie kończące realizację projektu - wręczenie dyplomów, nagród oraz pocztówek.   |  fot. (nad.)

Pawłowianie swoją przygodę z ekologią rozpoczęli od warsztatów i wycieczki po Zaborskim Parku Krajobrazowym. Uczestnicy wycieczki szukali tropów zwierząt oraz uczyli się rozpoznawać gatunki drzew za pomocą dotyku. Następnie wyruszyli w rejs statkiem po Jeziorze Charzykowskim. Z pokładu statku podziwiali otaczającą ich przyrodę. Podczas obserwacji posłużyli się specjalnie na tą okazje przygotowanymi lornetkami.

Kolejnym punktem projektu był wyjazd na trzydniowy biwak do Harcerskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Funce. Tu wzięli udział w zajęciach z entomologii, ornitologii, astronomii, wypalanie w drewnie, zajęcia z mikroskopem czy rozpoznawanie i szukanie śladów i tropów zwierząt.. Kolejne zajęcia odbyły się w świetlicowej kuchni. Dzieci samodzielnie wykonały sałatkę z pokrzywy i mniszka lekarskiego oraz pomarańczowy koktajl z dodatkiem pokrzywy.

Na każde zajęcia dzieci zabierały aparaty fotograficzne udostępnione przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Pozwoliło to na stworzenie fascynującej fotogalerii przyrodniczej, którą można obejrzeć na stronie GOK-u. Kolejne zadania to opracowanie i przeprowadzenie gry terenowej oraz nocnego zwiadu przyrodniczego .Do udziału w projekcie zaproszeni zostali również dorośli. Uczestnicy jeszcze raz przygotowali potrawy z dodatkiem mniszka i pokrzywy, a zadaniem dorosłych było rozpoznanie jak najwięcej składników,z których zostały przygotowane.

Na zakończenie realizacji projektu każdy z uczestników przygotował pracę plastyczną z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Z powstałych prac została przygotowana wystawa w siedzidzie Gminy i Starostwa Chojnice. Kilka z prac posłużyło jako wzór do wykonania i wydania pocztówki.Wszystkie działania były realizowane w nowatorski sposób, który był niezwykle atrakcyjny dla uczestników zajęć, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu świadomości ekologicznej uczestników projektu.

M. Jasinska