Dostępny najnowszy numer „Kwartalnika Chojnickiego”

Ukazał się 43 numer „Kwartalnika Chojnickiego”. Jego zawartość zaprezentowana została w Czytelni MBP. Promocję prowadzili dyrektor MBP Anna Lipińska i redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski.

Najnowszy numer jest teraz dostępny dla wszystkich zainteresowanych m.in. w działach biblioteki.   |  fot. MBP Chojnice

Przedstawiając temat główny numeru, jakim są chojnickie murale, Kazimierz Jaruszewski podkreślił, że kolegium redakcyjne od dawna przymierzało się do tego tematu. Opisane zostały dwa z trzech murali powstałych na budynkach w Chojnicach. Filip Tomiec napisał o pracach nad muralem przedstawiającym tura i Kaszubkę, a Monika Garstecka o tym nawiązującym do starych młynów. – „Wygląda na to, że w naszym mieście tych murali będzie przybywać” – stwierdził prelegent. Zamieszczony został także artykuł o Tadeuszu Droździe, który w 2003 roku namalował na terenie stacji PKP pierwszy chojnicki mural.

W dziale Kronika chojnicka znalazły się dwa teksty o wydarzeniach kulturalnych: Marii Eichler o miesiącu z teatrem i Wioletty Karpiak o spotkaniu w MBP z pisarzem Łukaszem Wierzbickim, a także artykuł o zbiórce na rzecz schroniska dla zwierząt „Przytulisko”, o czym napisała Emilia Kalitta. O dostosowaniu ratusza do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o budowie zachodniego obejścia drogowego można się dowiedzieć z tekstów Irminy Szycy. Pierwszy rok Młodzieżowej Rady Miejskiej podsumowała  Kamila Jamrowska.

Jacek Klajna zrelacjonował natomiast wyjazd delegacji do Innsbrucka z wystawą portretów Ferdynanda Ebnera, wykonanych przez Dominikę Laskę. 
Można także przeczytać artykuł Anny Urbańskiej o pasji do turystyki górskiej działacza samorządowego Edmunda Hapki oraz o chojnickim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który przedstawiła Maria Czaplewska. Tym razem na Trzy pytania do… odpowiadała Anna Piekarska-Więcławek, prezes Stowarzyszenia „Dworek Polski”. Dział ten zamyka stała kronika wydarzeń.

W kolejnym dziale historycznym opublikowany został tekst Tadeusza Palmowskiego i Lucyny Przybylskiej o tradycji morskich pielgrzymek rybaków oraz Kazimierza Jaruszewskiego o księdzu Wilhelmie Bolcie, który ukończył chojnickie gimnazjum. W Naszych ulicach o ulicy Swarożyca napisała Alina Jaruszewska, a w Chojnice i okolice Kazimierz Jaruszewski przybliżył Leśno. Bohaterką Oficyny artystycznej jest Marta Wieczorkiewicz, młoda artystka, znana już m.in. z wykonania piosenek Anny German, z którą rozmawiała Alina Jaruszewska.
 
W dalszej części mogli wypowiedzieć się obecni na promocji autorzy i bohaterowie „Kwartalnika”. O kilka słów o Tadeuszu Droździe poproszona została jego żona Jolanta, z którą rozmawiał na potrzeby tekstu Jacek Klajna. Jak podkreśliła, był on wspaniałym człowiekiem, interesował się rysunkiem, fotografią i dekoratorstwem. Mural przedstawiający lokomotywę Ty2 wykonał na zamówienie naczelnik PKP na ścianie hali napraw chojnickiego taboru. Następnie wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej. Przewodnicząca Małgorzata Szmaglinska podkreśliła, że swoją przygodę z Radą kończą już uczniowie, którzy teraz zdają maturę, w tym ona, ale działalność kontynuować będą młodsi młodzieżowi radni.

Jeden z nich, radny Kacper Lica, mówił o potrzebie przekształcenia drogi krajowej nr 22 w drogę ekspresową oraz o strategii na rzecz chojnickiej młodzieży. W imieniu oddziału związku emerytów wypowiedziała się prezes Urszula Szuba. Jak podkreśliła, jest ich liczna grupa – ponad 1000 osób, seniorzy są aktywni i garną się do oddziału. Z kolei Anna Urbańska mówiła o bohaterze swojego tekstu Edmundzie Hapce i jego pasji do gór, a on sam przyznał, że zdobył 54 szczyty powyżej 2 tysięcy metrów i zachęcał do wypadów w góry.

Po tej części prezentacji odbył się minirecital Marty Wieczorkiewicz, chojniczanki, absolwentki Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Opowiedziała ona o swoich projektach muzycznych i zaśpiewała kilka utworów. Musical jest jej pasją, którą udaje jej się teraz realizować. – „Róbmy to, co kochamy” – podkreśliła młoda artystka. W trakcie spotkania był jeszcze jeden miły akcent. Z okazji przypadających w tym dniu urodzin redaktora naczelnego Kazimierza Jaruszewskiego obecni złożyli mu życzenia i odśpiewali „Sto lat!”. 

MBP