Starsi chojniczanie pamiętają ten budynek głównie jako restaurację albo i knajpę „Pod Turem”. Dziś w tym miejscu znajduje się „Zetka”.
11 lutego 2013 14:16
Zdjęcie powstało podczas remontu i zmiany z Orientalnej w „Zetkę”. Jak widać, stary napis jeszcze się wyróżniał na murze. | fot. (olo)
Dom Angielski – tak według Bedekera Chojnickiego autorstwa Kazimierza Ostrowskiego nazywał się ten budynek przy placu Niepodległości 6. Chojniczanom lokal znajdujący się na zewnątrz kojarzy się głównie z byłą restauracją. Wg Bedekera budynek został zbudowany w 1846 roku jako ekskluzywny hotel. Około 1930 roku został nabyty przez Maksymiliana Urbana i do dziś znajduje się w rękach jest spadkobierców.
Po wojnie mieściły się tu różne biura i instytucje, później powstała restauracja „Gastronomia” potocznie nazywana przez chojniczan „u Urbana”, później przekształcona w nazwę „Pod Turem”. Potoczną nazwę „u Urbana” nosi też mała sala gimnastyczna w podwórku, w której dawniej odbywały się zabawy, bale, mecze bokserskie, przedstawienia teatralne.
„Gastronomia”, „Pod Turem”, „U Urbana” „zmieniła” się też w restaurację „Orientalną” prowadzoną prze Wietnamczyka Thuy Tran Dinha, a od kilku lat mieści się tu „Zetka”.
(olo)

CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie:
Portale internetowe
We wrześniu 1939 przez pewien czas znajdowal sie sztab obroncow miasta
"....a facetom..." co to za język ?
idz na 24 tam jest idealnie, jak w szablonie, a facet to nazwa potoczna poligloto dbający o czystość języka.
No bo to tylko chojnice.com , a nie akademia języka. A tak poważnie na tym portalu aż roi się od wszelkiej maści błędów. Ja się już przyzwyczaiłem, chociaż może też powinienem reagować.
w kinie wyświetlany był wówczas "Karmazynowy pirat"Komedia .byłam z mamą śmiałyśmy się bardzo.póżniej gdy oglądałam ten film już taki śmieszny nie był
Tam nigdy nie bylo kina Kosmos, co najwyżej Pomorzanin
tam gdzie dzis znajduje sie reserverd byla centarala nasienna a kino panie Chojniczanin bylo na czas remontu kina pozniej kosmos znajdowalo sie wlasnie w podworzu knajpy U Urbana pozdrawiam
Zdaje się że we wspomnianej salce w podwórzu wyświetlano również filmy. W Chojnicach wtedy funkcjonowały jeszcze trzy inne kina "MEWA" ,"KOLEJARZ" i "KOSMOS"
owe Kino znajdowało się obok w budynku, w dzisiejszym sklepie RESERVED.