Dlaczego warto uczęszczać na terapię będac dorosłym?

Terapia kojarzy się nam zazwyczaj z wizytami u psychologa, ewentualnie leczeniem różnego rodzaju uzależnień. I słusznie. Gdy nie potrafimy sobie z czymś poradzić, nie należy pozostawać z problemem w samotności tylko poszukiwać fachowej pomocy.

Najbardziej oczywistą zaletą pójścia na terapię jest znalezienie natychmiastowej i długotrwałej ulgi w obliczu wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, których doświadczasz.   |  fot. ilustracyjne

W poniższym tekście poruszymy temat terapii DDD, DDA oraz TUS. Czym są owe skróty? Sprawdźmy.

Terapia DDA

Problem alkoholizmu dotyka setek tysięcy rodzin w Polsce. Co ważne, nie dotyczy on jedynie samych osób uzależnionych od picia, ale również ich najbliższych. Bardzo często dzieci dorastające w takich rodzinach cierpią na różnego rodzaju problemy, pomimo że same uniknęły popadnięcia w nałóg. Oczywiście każdy jest inny i może inaczej znosić trudne otoczenie, jakim bez wątpienia jest dorastanie w domu z problemem alkoholowym. Dla tych właśnie osób kierowana jest terapia DDA (Dzieci Dorosłych Alkoholików). Przejście takiej terapii pozwala przepracować z terapeutą trudne wspomnienia i żyć pełnią życia pomimo niewątpliwie trudnej przeszłości.

Terapia DDD

Jest bardzo podobna do DDA, choć ma znacznie szerszy zakres tematów. Już sam skrót DDD, czyli (Dzieci z Domów Dysfunkcyjnych) mówi wiele. Pamiętajmy bowiem, że alkoholizm to nie jedyny problem, którego mogą doświadczyć dzieci. Inne to przemoc, brak miłości ze strony rodziców, poczucie bycia niepotrzebnym. Nietrudno się domyślić, iż dziecko z domu, w którym występowały takie zachowania, może mieć duże problemy w życiu dorosłym, szczególnie w nawiązywaniu udanych relacji międzyludzkim. Lęk, niepewność, niskie poczucie własnej wartości mogą taką osobę odsunąć na margines społeczeństwa, co jeszcze pogłębi jej problemy.

Każdy, również dorosły powinien móc skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej, aby móc stawić czoła demonom przeszłości i cieszyć się życiem. Więcej szczegółów na temat obu wymienionych terapii i poradni w stolicy znajdziemy poszukując informacji o DDD DDA Warszawa w sieci.

TUS – Trening Umiejętności Społecznych

Celem TUS jest polepszenie naszego funkcjonowania w życiu dorosłym. Łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, okazywanie zainteresowania innym (empatia). Do cennych umiejętności zaliczyć możemy również asertywność, umiejętność dostosowania słownictwa i tonu głosu w zależności od sytuacji i rozmówcy. Na TUS mogą z powodzeniem uczęszczać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, którzy mają wrażenie, że w pewnych sytuacjach czują się niepewnie. Trening umiejętności społecznych dla dorosłych może pozwolić dotrzeć do wspomnień i uwolnić różnego rodzaju blokady.

Którą formułę terapii wybrać?

Terapię dzielimy z reguły na sesje indywidualne lub warsztaty grupowe. Obie mają swoje zalety, jak i wady. Bardzo często zaczynamy od spotkań indywidualnych, aby po rozpoznaniu problemu dojść do wniosku, że dobrym rozwiązaniem będzie kontynuowanie jej w grupie osób, które zmagają się z tym samym problemem.
Sam fakt, że nie jesteśmy jedynymi osobami z danym kłopotem, może być dla nas pocieszający i pozwolić się otworzyć. Ostateczna decyzja co do formuły terapii podejmowania jest wspólnie z terapeutą naszej poradni. Zapraszamy do umówienia wizyt w naszej poradni Rodzina od Nowa.

Podsumowując

Mając świadomość, że zmagamy się z czymś, co utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, nie ma powodu, aby pozostawać z tym problemem samemu. Warto szukać pomocy. W dobie internetu nie stanowi to żadnego problemu.

(mat. zewnętrzny)