Dla bezpieczeństwa i przeciwko przemocy

Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach od wielu lat uczestniczy w ogólnopolskim społecznym programie prowadzonym pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Szkoła bez przemocy”.

Maluchy wiedzą, gdzie szukać pomocy, jak korzystać z telefonów alarmowych, kiedy kategorycznie manifestować swój sprzeciw, jak się zachować w sytuacjach trudnych.   |  fot. nadesłane

Od czterech lat dla podkreślenia idei przeciwstawiania się przemocy, agresji organizuje w czerwcu dzień, w którym cała jej wspólnota manifestuje swoją bezwarunkową postawę - Stop przejawom agresji, przemocy! W tym roku Ogólnopolski Dzień Szkoły bez Przemocy obchodzony był 10 czerwca 2013 roku, jego przesłanie dotyczyło przede wszystkim zachowania bezpieczeństwa swojego i innych ludzi, szukania porozumienia w  rozwiązywaniu konfliktów, a także rezygnacji z ulegania zgubnym wpływom i nałogom.

1

Sojusznikami w realizacji tych ważnych postulatów stali się policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Chojnicach. Gośćmi dzieci byli młodszy aspirant Mariusz Wojciechowski i sierżant sztabowy Arkadiusz Kmieciak. Uczniowie klas 0 – III po obejrzeniu scenki opartej na wierszach z klasyki poezji dziecięcej ukazującej niezbyt chwalebne zachowania dzieci, mogli zadawać policjantom pytania oraz zaprezentować jak poradziliby sobie w trudnych sytuacjach, kiedy sami mogą być narażeni na niebezpieczeństwo, kiedy los innych ludzi może zależeć od ich postawy i zachowania. Egzamin dzieci zdały na piątkę z plusem.

2

Starsi uczniowie z koła teatralnego swoim kolegom i gościom zaprezentowali interesujący, wymowny spektakl teatralno – muzyczny „Spętani”, w którym bardzo obrazowo przedstawili zgubne w skutkach zachowania prowadzące do zatracenia swojej osobowości, wolności, życia w cieniu nałogów, uzależnień. Nad realizacją projektu artystycznego czuwały, opiekunka grupy teatralnej szóstoklasistów, Agnieszka Szynalewska i Justyna Klawa przygotowująca oprawę muzyczną przedstawienia. Później i starsi uczniowie mieli okazję  porozmawiać z policjantami, uczyć się jak odmawiać złym namowom, jak nie godzić się z zachowaniami generującymi przemoc. Śladem w holu szkoły  po dniu pełnym przemyśleń na temat przemocy jest już „ściana pomocnych dłoni”, gdzie na  wizerunkach rąk uczniowie napisali, co mogą robić, aby czuć się zawsze bezpiecznie.

(mr)

fotoreportaz.jpg