Dieta MIND w profilaktyce choroby Alzheimera - to działa!

Zrzucanie kilogramów jest głównym celem większości planów dietetycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o modne detoksy i oczyszczanie organizmu. Różne diety mogą przynieść różne rezultaty.

Dieta MIND koncentruje się na spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego oraz ograniczaniu spożycia produktów zwierzęcych i pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.   |  fot. ilustrac.

Jeśli chcesz poprawić stan swojego mózgu i zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera, możesz rozważyć wypróbowanie diety MIND, która jest powiązana z wolniejszym spadkiem zdolności poznawczych. Chociaż nie ma badań łączących dietę MIND z odwróceniem choroby Alzheimera, istnieje wiele dowodów potwierdzających związek między tym sposobem odżywiania a zapobieganiem chorobie.

Czym jest dieta MIND i jak łączy się z dietą DASH i śródziemnomorską?

MIND (skrót od Mediterranean-DASH intervention for neurodegenerative delay) to "hybryda diety śródziemnomorskiej i diety DASH, a badania sugerują, że może ona zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji lub spowolnić spadek zdrowia mózgu. Chociaż wszystkie trzy diety są do siebie podobne, dieta MIND jest jedyną, która zachęca do spożywania pokarmów mających korzystny wpływ na funkcje poznawcze. Warto zapoznać się także  https://esomed.pl/dieta-dla-kobiety/

Jak dieta MIND wpływa na poprawę zdrowia mózgu ?

Dieta MIND koncentruje się na spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego oraz ograniczaniu spożycia produktów zwierzęcych i pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych. Nacisk kładziony jest na rośliny, a dieta ta zachęca do zwiększonego spożycia owoców jagodowych i zielonych warzyw liściastych.

Spożywanie produktów bogatych we flawonoidy może być korzystne dla umysłu. Według badań jagody, truskawki i jeżyny zapobiegają starzeniu się funkcji poznawczych u kobiet nawet o 2,5 roku. Istnieje związek między spożywaniem zielonych warzyw liściastych, takich jak jarmuż, szpinak i kapusta włoska, a wolniejszym spadkiem zdolności poznawczych związanych ze starzeniem się. Może to wynikać ze związku między jedzeniem warzyw liściastych a mniejszym stanem zapalnym i stresem oksydacyjnym - dwoma czynnikami, które są związane z chorobą Alzheimera. Zarówno jagody, jak i zielenina są bogate w przeciwutleniacze i mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.

Żywność, którą należy jeść na diecie MIND

•  Zielone warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, kolendra, sałata): minimum 6 porcji tygodniowo

•  Orzechy (migdały, nerkowce, pistacje): minimum 5 porcji tygodniowo

•  Jagody (truskawki, borówki, maliny, jeżyny): minimum 2 porcje tygodniowo

•  Fasola (czarna fasola, fasola pinto, fasola kidney): minimum 3 porcje tygodniowo

•  Pełne ziarna (quinoa, płatki owsiane, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron i chleb): minimum 3 porcje dziennie (5)

•  Ryby (łosoś, tuńczyk, pstrąg): co najmniej 1 porcja tygodniowo

•  Drób (kurczak, indyk): co najmniej dwa razy w tygodniu

•  Oliwa z oliwek jako podstawowy olej

Produkty, które należy ograniczyć w diecie MIND

Czerwone mięso (stek, mielona wołowina, wieprzowinva, jagnięcina): nie więcej niż 4 porcje tygodniowo

Masło i margaryna: nie więcej niż 1 łyżka stołowa dziennie

Sery (brie, mozzarella lub cheddar): nie więcej niż 1 porcja tygodniowo

Słodycze (ciasta, ciasteczka, lody): nie więcej niż 5 porcji tygodniowo

Inne ciekawe porady https://esomed.pl/

 (mat. zewnętrzny)