Dekorowali świąteczne pierniki

17 grudnia, w ramach kampanii społecznej StomaLife - Odkryj Stomię odbyło się spotkanie wigilijne nieformalnej grupy samopomocowej osób z wyłonioną stomią. Spotkanie miało miejsce w świetlicy osiedlowej przy ulicy Młodzieżowej 35.

W świątecznej atmosferze dekorowano pierniki i omawiano bieżące problemy związane z chorobą.   |  fot. nadesłane

Na spotkaniu połączonym z dekorowaniem świątecznych pierników zgromadziły się osoby z terenu Chojnic, gminy Chojnice, Brus, Człuchowa. 7% stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe - wskazują wyniki badania „Personel medyczny o komforcie życia stomików*”, przeprowadzonego wśród pielęgniarek.

Wyniki badania pokazały, że tylko 49% pacjentów jest zawsze edukowana przed operacją wyłonienia stomii na temat konsekwencji, z jakimi się ona wiąże. Odpowiedzią na potrzeby stomików jest kampania „StomaLife. Odkryj stomię”. Operacja wyłonienia stomii jest przeprowadzana w wyniku chorób układu pokarmowego, które stają się coraz bardziej powszechnym problemem medycznym.

Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym w Polsce nowotworem, jednak dzięki rozwojowi medycyny stał się uleczalny. Coraz częściej jednak zaleca się czasowe wyłonienie stomii, w związki z czym liczba stomików, którą obecnie szacuje się w Polsce na ok. 40 tysięcy, stale rośnie. Z tego powodu należy pracować nad rozwiązaniem problemu wykluczenia społecznego oraz nad poprawą jakości życia stomików.

Mimo, że problemy stomików były już poruszane w mediach, funkcjonuje Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz poradnie stomijne, w Polsce nadal istnieje niska świadomość społeczna stomii. Dane z raportu „Personel medyczny o komforcie życia stomików” wskazują, że 53% pacjentów zmienia swoje plany życiowe.

Taka postawa świadczy o braku wiedzy, że po operacji można normalnie funkcjonować w społeczeństwie, prowadzić aktywny tryb życia i spełniać swoje marzenia. Celem kampanii „StomaLife. Odkryj stomię” jest przełamanie tabu związanego ze stomią. Poprzez odpowiednie działania edukacyjne, inicjatywa ma zbudować zrozumienie i wsparcie społeczne dla stomików oraz pomóc w ich zaktywizowaniu.

Osoby mające problemy z pielęgnowaniem stomii mogą liczyć na bezpłatną pomoc pielęgniarek stomijnych. Chcąc poprosić o pomoc wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 607 570 037607 570 037 lub zgłosić potrzebę konsultacji z pielęgniarką stomiją w wybranym sklepie medycznym w Chojnicach.

K. Karpus

fotoreportaz.jpg