Dawna siedziba ZGM przy ul. Bankowej rozebrana

Nie ma już zabudowań po siedzibie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. Bankowej. Zostały rozebrane przez nowego właściciela tego terenu, czyli PB Górski. Został nim dzięki zamianie gruntów, które miał inwestor przy zabudowaniach byłego szpitala.

Tak obecnie wygląda miejsce, w którym przez wiele lat funkcjonował ZGM. Wkrótce inwestor zamierza tu wybudować apartamentowiec.   |  fot. (je)

Jest to finał sprawy, która rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy to władze miasta wniosły pod obrady Rady Miejskiej projekt uchwały o zamianie gruntów. Miało to przyszłemu inwestorowi umożliwić wybudowanie kamienicy na narożniku ulic Wysokiej i Gdańskiej, opodal poszpitalnych budynków. Ostatecznie, z uwagi na krytykę części radnych zatroskanych zmianą panoramy miasta od strony ChCK, pomysł upadł.

Wówczas burmistrz Arseniusz Finster zapowiedział, że miasto zamieni się z PB Górski terenami po ZGM-ie przy ul. Bankowej. Z wyceny działek przez rzeczoznawców w obydwu lokalizacjach wyszło, że to PB Górski ma dopłacić miastu 725 tys. zł (ZGM na początku 2023 przekazał swą nieruchomość do miasta), co też stało się. W ratuszu dowiedzieliśmy się, że nowy właściciel terenu przy ul. Bankowej zamierza w tym miejscu wybudować apartamentowiec. Natomiast na tę chwilę nie ma decyzji ws. docelowego zagospodarowania terenu po dawnym ogrodzie Sióstr Franciszkanek przy byłym szpitalu.

(je)