DKF w listopadzie

Dzisiaj (7.11.) ruszają kolejne seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Projekcje, w trakcie remontu ChCK, odbywają się w restauracji Sukiennice. Co w listopadzie?

Na listopadowe seanse do Sukiennic zaprasza DKF "Cisza".

7 listopada godz. 19:00 GŁOŚNIEJ OD BOMB

Laura, znakomita fotografka wojenna, ginie w wypadku zostawiając męża i dwóch dorosłych synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i cały arsenał stłumionych uczuć.

Trzeci film uznanego norweskiego reżysera, Joachima Triera, autora “Oslo, 31 sierpnia”, nominowany do Złotej Palmy na ubiegłorocznym MFF w Cannes i nagrodzony za reżyserię na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym. W rolach głównych m.in. Jesse Eisenberg znany z roli założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga w filmie “The Social Network”, za którą był nominowany do Oskara. Isabelle Huppert - niezapominana odtwórczyni roli głównej w “Pianistce” Michaela Hanekego. Partneruje im Gabriel Byrne, gwiazda serialu “In Treatment”.

 14 listopada godz. 19:00 UMRIKA

Udai, mieszkaniec małej wioski w Indiach, wyrusza do Ameryki, zwanej tutaj powszechnie Umriką, i przez kolejne lata informuje rodzinę o swoich przygodach śląc do domu bogato ilustrowane listy. Gdy korespondencja nagle się urywa jego młodszy brat Ramakant odkrywa, że to wcale nie Udai był autorem listów, i że tak naprawdę nie dał on znaku życia od swojego wyjazdu. Razem ze swoim przyjacielem Lalu, Ramakant wyrusza na poszukiwania brata. Ciepła i inteligentna komedia, która podbiła serca widzów tegorocznego festiwalu w Sundance, gdzie „Umrika” zdobyła Nagrodę Publiczności. W rolach głównych młode hinduskie gwiazdy, Suraj Sharma ( główna postać w "Życie Pi") i Tony Revolori (hotelowy boy w "Grand Budapest Hotel").

21 listopada godz. 19:00 CZERWONY I NIEBIESKI

Nagły powrót do szkolnych lat nie dla każdego widza mógłby być przyjemny. Jednak jeśli popatrzy on na swoją szkołę poprzez film Giuseppe Piccioniego na pewno przypomni sobie swoje młodzieńcze porywy, pierwsze miłości, bronione z pasją poglądy. Poprzez wspaniały humor filmu inaczej spojrzy na swoich dawnych nauczycieli. Podobnie jak bohaterowie włoskiej komedii również oni pod pozorami oschłości mogli kryć zarówno dobre serca jak i zawiedzione nadzieje czy liczne osobiste problemy.

Ponad głowami uczniów, dzwonków szkolnych, codziennych, nudnych lekcji zaczynają się przetaczać dramaty dalekie od uświęconych relacji szkolnych. Film, oparty na bestsellerowej powieści Marco Lodoli, nie tonie w dydaktycznym sosie. Wyreżyserowany z prawdziwą szczerością, ciętym humorem i zrozumieniem każdego z bohaterów spotkał się z dużą popularnością wśród włoskich widzów. Rola Roberto Herlitzki została uznana przez krytykę za jedną z najlepszych w jego karierze i nominowana do nagrody „David di Donatello” - włoskiego odpowiednika Oscara.

28 listopada godz. 19:00 STARE GRZECHY MAJĄ DŁUGIE CIENIE

Południe Hiszpanii, rok 1980. Dwaj detektywi z Madrytu łączą siły w celu zbadania sprawy brutalnych morderstw młodych dziewczyn. Juan i Pedro pod względem ideologicznym różnią się diametralnie, ale muszą odłożyć na bok wszelkie animozje i to, co ich dzieli. Przed nimi zadanie schwytania bezwzględnego mordercy, od lat terroryzującego społeczność miasteczka, nad którą unosi się cień zupełnego lekceważenia kobiet, wynikającego z mizoginicznej tradycji.

Film zdominował tegoroczne nagrody hiszpańskiego przemysłu filmowego Goya zdobywając 10 statuetek, w tym m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, aktora, za scenariusz i zdjęcia, a także otrzymał Nagrodę Jury i Srebrną Muszlę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian.

Serdecznie zapraszamy!

(ro)