Czym jest kawior molekularny i jak wykorzystać go w kuchni?

Techniki molekularne w kuchni wykorzystywane są coraz częściej już nie tylko w bardzo drogich i eleganckich restauracjach, ale również w szeroko pojętej branży spożywczej.

Celem kuchni molekularnej jest otrzymanie czystych smaków nietypowymi sposobami i często w bardzo zaskakujących zestawieniach.   |  fot. pexels

Kuchnia kreatywna łączy w sobie wiedzę naukową z dziedziny fizyki i chemii z gastronomią, w taki sposób, aby czasem w bardzo nietypowy lub zaskakujący sposób, stworzyć wyśmienitą potrawę, taką jak na przykład kawior molekularny. Czym dokładnie on jest i jak wykorzystać go w kuchni? Podpowiadamy.

Czy jest kawior molekularny?

Kawior molekularny to najprościej rzecz ujmując wypełnione syropem owocowym kulki, które swoim wyglądem mają przypominać tradycyjny kawior. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że molekularny kawior to też popularne kulki do bubble tea. Po przegryzieniu ich delikatnej otoczki czujemy smak wybranego syropu. Kawior molekularny może być wykorzystywany na wiele sposobów. Dodatkowo dostępny jest w różnych sklepach lecz osoby, które chciałyby wykonać go samodzielnie, również są w stanie stworzyć taki produkt. 

Jak zrobić kawior molekularny?

Owocowy lub warzywny kawior molekularny można stworzyć samodzielnie, wykorzystując w tym celu na przykład agar. Do wykonania takich kolorowych kulek będziemy potrzebować więc agaru, soku owocowego lub warzywnego, oleju, strzykawki, szklanki, sitka i garnka. Wszystkie czynności powinniśmy wykonywać w kuchni, w której znajduje się palnik, kuchenka elektryczna, indukcyjna lub gazowa. Samodzielne wykonanie kawioru molekularnego wymaga jednak trochę czasu dlatego, jeżeli potrzebujemy go „na już”, lepiej kupić gotowy produkt.  

Żeby wykonać samodzielnie taki kawior, musimy najpierw 3/4 szklanki oleju zostawić na noc w lodówce. Rano wlać do garnka 3/4 szklanki soku owocowego i 2-3 gramy agaru. Mieszaninę tą należy podgrzewać i mieszać jednocześnie. Gdy zacznie się gotować, po około 2-3 minutach zdjąć ją z palnika. Następnie należy nabrać do strzykawki sok z agarem i powoli wkrapiać go do szklanki ze schłodzonym wcześniej olejem. Następnie gotowy kawior przecedzić przez sitko i przemyć zimną wodą. 

Jak wykorzystać kawior molekularny w kuchni?

Kawior molekularny wykorzystywany jest przede wszystkim do tak zwanej bubble tea, na bazie czarnej lub zielonej herbaty z dodatkiem soku. Takie kolorowe owocowe kuleczki świetnie sprawdzą się jednak również w innych napojach i deserach. Możemy ich użyć do przygotowania drinka zarówno alkoholowego, jak i bezalkoholowego. Świetnie sprawdzą się również jako dekoracja na gofrach czy lodach.

(mat. partnera)