Czym jest fulfillment i co warto o nim wiedzieć?

W przypadku osób prowadzących sklep internetowy świetnie sprawdzi się fulfillment, niezwykle praktyczne rozwiązanie w branży e-commerce. Dla każdego przedsiębiorcy bardzo istotne są rozmaite ułatwienia, które umożliwiają zaoszczędzenie czasu.

Zdecydowanie się na fulfillment sprawia, że nie trzeba zajmować się osobiście logistyką i magazynowaniem towarów.   |  fot. pixabay

Usprawnienie logistyki, podniesienie jakości obsługi. Nie trzeba jednak zajmować się wszystkim we własnym zakresie. Wykonanie niektórych zadań warto powierzyć profesjonalistom, firmie zewnętrznej. Czas dowiedzieć się nieco więcej na temat fulfillmentu i jego zalet dla sklepów internetowych.

Czego dotyczy fulfillment?

Dla każdej firmy działającej w branży e-commerce istotne jest wybranie odpowiedniego modelu logistycznego. Niektórzy decydują się na własny magazyn, inni go wynajmują. Można również działać w modelu dropshippingowych, czyli współpracować z hurtownią zewnętrzną i nie posiadać własnego, fizycznego towaru. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie fulfillment, czyli model outsourcingu usług logistycznych. Na rynku działa coraz więcej firm, które dysponują własnymi magazynami, wykwalifikowanym personelem i współpracują z rozmaitymi przewoźnikami.

Można nawiązać z nimi współpracę, powierzyć im obsługę logistyczną zamówień, przyjmowanych w swoim sklepie internetowym. W ramach fulfillmentu to firma zewnętrzna będzie kompletować zamówienia, pakować towary i wysyłać przesyłki. W pierwszej kolejności przekazuje się produkty do magazynu fulfilment, a ten z kolei zarządza stanami magazynowymi i wysyłką towarów do klienta. Kolejnym krokiem jest doręczenie towarów lub zwrot do magazynu. Na koniec klient otrzymuje swoje zamówienie wysyłane bezpośrednio z magazynu. Fulfilment jest rozwiązaniem logistycznym, które sprawdzi się w przypadku średnich sklepów internetowych, dużego e-commerce, czy drobnych producentów.

Dlaczego warto zdecydować się na fulfillment? Jakie płyną z tego korzyści?

Zdecydowanie się na fulfillment sprawia, że nie trzeba zajmować się osobiście logistyką i magazynowaniem towarów. Można liczyć na zredukowanie kosztów związanych z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników, wynajmowaniem magazynu i wyposażeniem go. Płaci się wyłącznie za wykorzystaną przestrzeń magazynową, co przekłada się na spore oszczędności. Fulfilment pozwala usprawnić procesy logistyczne w prowadzonym sklepie internetowym. Wysyłka zamówień zostaje mocno przyspieszona, co wpływa korzystnie na doświadczenia klienta. Wzrasta jego zadowolenie ze świadczonych usług. Zmniejsza się również ryzyko popełnienia błędów i pomyłek. Można obniżyć koszty związane z wysyłaniem i pakowaniem. Firmy zewnętrzne mają podpisane korzystne umowy z przewoźnikami.

Osoba prowadząca sklep internetowy może skupić się na sprzedaży i promowaniu biznesu. Skorzystanie z fulfillmentu może opłacać się każdemu, wystarczy oszacować koszty, aby się o tym przekonać. Zaoszczędzone pieniądze i czas mogę zostać poświęcone na rozwijanie swojej firmy w wielu innych obszarach. Fulfillment jest elastycznym modelem logistycznym. Wspaniale sprawdza się w przypadku wzmożonego popytu, co ma miejsce przykładowo w okresie przedświątecznym, podczas corocznych wyprzedaży. Oferta firm zajmujących się fulfillmentem jest bardzo zróżnicowana. Można liczyć na szereg dodatkowych usług typu obsługa reklamacji i zwrotów. Będzie to świetna opcja także dla sklepów, które decydują się na rozszerzenie działalności, ekspansję na zagraniczny rynek.

(mat. zewnętrzny)