Czy warto zainwestować w telewizor LED?

Zakup telewizora w dzisiejszych czasach nie jest już tak prosty, jak jeszcze kilkanaście lat temu - nie ogranicza się do wybrania między ekranem czarno - białym a kolorowym.

LEDy wygrywają z tradycyjnymi LCD również pod względem nasycenia kolorów i jakości czerni.   |  fot. nad.

Aktualnie przed odwiedzeniem sklepu warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych modeli, ponieważ różne technologie dają nam odmienne możliwości. Na półkach sklepowych znajdziemy m.in. telewizory plazmowe, LCD, a także LCD z podświetlaniem LED.

Zasada działania telewizora LED 

Na samym początku warto zaznaczyć, że telewizor LED to rodzaj telewizora LCD. Jest on wyposażony w identyczny panel, różni się jedynie sposobem podświetlania matrycy. W telewizorach LCD główną funkcję pełnią świetlówki CCF, które oświetlają piksele. Jeśli chodzi o odbiorniki LED, tutaj mamy styczność z diodami LED, dzięki którym takie telewizory doskonale odwzorowują kolory. 

W tego typu odbiornikach wyświetlacze spotkamy najczęściej w dwóch wersjach - Edge LED i Full LED. Te pierwsze to podświetlenie krawędziowe, diody w nim są umieszczone po bokach panelu. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie cienkich ekranów, których grubość wynosi ok. 2,5 cm. Jednak z drugiej strony, tak umiejscowione diody niestety nierówno podświetlają matrycę, co sprawia, że obraz jest jaśniejszy przy brzegach. W przypadku podświetlenia, jakim jest Full LED, diody znajdują się na tylnej powierzchni wyświetlacza i równomiernie podświetlają ekran. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się nie tylko podczas oglądania filmów lecz także w trakcie grania w gry na konsolach. 

Jaki telewizor wybrać? 

Okazuje się, że telewizor LED może być naprawdę duży. Obecnie ekrany LCD LED o wielkości około 82 cali kupimy poniżej 10 tysięcy złotych. Warto dodać, że nie wydając 2 tysięcy złotych, znajdziemy naprawdę dobre np. 55 calowe modele. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu? Jeśli zależy nam na wysokiej jakości ekranie, sprawdźmy, czy wybrany przez nas model ma pełne tylne podświetlenie FALD. 

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest rodzaj matrycy. Najlepiej, jeśli będzie to matryca VA o częstotliwości 120 Hz. Matryce IPS, charakteryzują się słabej jakości czernią, a także niskim kontrastem, jednak mają lepsze kąty widzenia. Dlatego wybierajmy duże ekrany, z dobrą matrycą, a także rozdzielczością 4K i dużą jasnością. To właśnie wtedy będziemy mieć pewność, że nasz telewizor LED spełni wszystkie oczekiwania i gotowy na wsparcie najnowszych filmów. 

Telewizor LED - zalety 

Telewizory LED posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim są to urządzenia, które charakteryzują się naprawdę niskim zużyciem energii. Mogą one również przyjąć bardzo małe rozmiary - zarówno jeśli chodzi o przekątną, jak i grubość - co jest raczej niespotykane w przypadku odbiorników plazmowych lub LCD. Ponadto te modele szybko się włączają, są zbudowane z ekologicznych komponentów, a także posiadają szeroki kąt widzenia. Jeśli porównamy je z tradycyjnymi telewizorami LCD, LED-y mają o poprawiony i o wiele lepszy kontrast, lepiej wyświetlają czerń oraz pozostałe kolory i najważniejsze - świetnie sprawdzają się podczas wyświetlania ruchomych obrazów. 

Jeżeli zastanawiamy się jaki odbiornik kupić, pamiętajmy o tym, że technologia LED nieustannie się rozwija. Producenci wypuszczają na rynek coraz bardziej wydajne diody, które generują większą ilość światła przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Stwierdzenie, które często słyszymy, mówiące, że technologia LED nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, z pewnością nie jest przesadą. 

(mat. partnera)