Czy walka ze smogiem przynosi efekty?

Pierwsze miesiące działania akcji „Stop dla smogu w Chojnicach” przyniosły wymierne efekty. Złożono w Urzędzie Miejskim 150 wniosków na kwotę pond miliona złotych, w tym 141 dotyczy wymiany ogrzewania na gazowe, 3 ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła.

Program Stop Smog zgodnie ze swoimi założeniami finansuje likwidację uciążliwych ekologicznie źródeł ciepła i wymianę na nowoczesne technologie.   |  fot. nad.

Miasto będzie chciało też zwiększyć ilość środków, aby zapewnić realizację wnioskodawców. Od 1 lipca br. każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w terminie 12 miesięcy dla istniejących i 14 dni dla nowopowstałych. Stosowna informacja o obowiązku spisania samodzielnego znajduje się na stronie Urzędu Miasta w Chojnicach. – zobacz. M.in. o przyłączach gazowych w ramach programu „Stop dla smogu w Chojnicach” poinformował (relacja video) wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Przypomnijmy, pierwszy audyt wykazał, iż ponad 50 proc. lokali w ścisłym centrum już ma przyłącze gazowe i korzysta z niego. Dobrą wiadomością jest też to, że większość budynków w ścisłym centrum ma już możliwość przyłącza gazowego. Drugi etap audytu zakończył się w połowie 15 marca. Obejmował ulice: Angowicką, Batorego, Bytowską, Człuchowską, Gdańską, Gimnazjalną, Mickiewicza, Ogrodową, plac Jagielloński, plac Niepodległości, plac Piastowski, plac św. Jerzego, Swarożyca, Szeroką, Szewską oraz Szpitalną.

Trzeci etap, który obejmował kolejne ulice zakończył się 15 kwietnia co pozwoliło wyodrębnić lokale, które są w zarządzie lub własności ZGM, a jest ich łącznie 2280. W maju „w miasto” ruszyli ankieterzy z zewnętrznej firmy, którzy sprawdzają jak sprawa wygląda w domach i mieszkaniach, które należą do prywatnych właścicieli lub innych wspólnot mieszkaniowych. Łącznie do sprawdzenia jest ponad 10 tys. lokali.

Az.(red.)