Czy tradycyjna reklama ma jeszcze sens?

Internet zdążył dziś opanować wiele dziedzin współczesnego życia. Firmy, które jeszcze nie zdecydowały się o przeniesieniu swojego biznesu do sieci, na każdym kroku przekonują się o konieczności tego rodzaju inwestycji.

Jedną z najważniejszych zalet marketingu tradycyjnego jest możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców.   |  fot. ilustrac.

Czy to oznacza, że tradycyjne formy reklamy niedługo znikną z naszego pola widzenia? Skądże! Siła reklam tradycyjnych nie znika, wciąż odgrywając znaczącą rolę w promocji produktów. Niezliczone typy reklamy zewnętrznej obecne są w historii ludzkości bardzo długo – reklama zdigitalizowana pojawiła się w arsenale promocyjnym dość niedawno.

Czasem trudno uwierzyć, jak bardzo zdążyła ona zrewolucjonizować podejście do marketingu. Pomimo tego nie udało się jej wyprzeć z rynku tradycyjnych form przekazywania treści reklamowych. Dla wielu analityków skupionych na elektronicznych kanałach komunikacji stanowi to prawdziwą enigmę.

Gdzie leży siła reklamy tradycyjnej?

Reklama zewnętrzna i wszelkie odmiany materiałów POS docierają do do przyszłych klientów w miejscach, które odwiedzane są przez nich praktycznie codziennie. Mowa tu o wszelkiego rodzaju galeriach handlowych, centrach czy nawet restauracjach. Biznes nie poradziłby sobie bez reklamy. Każdy, nawet przelotny kontakt z przekazem reklamowym działa w umysłach jak wzmocnienie dotychczasowych informacji, budując krok po kroku świadomość oraz ciekawość marki. Tradycyjna reklama jest też wyjątkowo różnorodna. Dzięki odmiennym sposobom przekazywania tego samego komunikatu, producent może mieć pewność że kampania odbije się echem w świadomości bardzo wielu odbiorców, w dodatku o różnych preferencjach.

Wielowymiarowość materiałów pozwala na zaciekawienie określonych grup w różnym kontekście tego słowa. POS to pojęcie określające wszystkie typy reklamy tradycyjnej, z którymi konsument wchodzi w interakcje w przestrzeni publicznej. Point Of Sale w żaden sposób nie nawiązują do mediów, radia czy czasopism – obejmują reklamę ujętą w fizyczny, bardzo konkretny kształt. Mimo tego że na rynku wciąż wykorzystywane są pewne formy reklamy POS, które cieszą się niesłabnącą popularnością i prostotą formy, tak naprawdę w tworzeniu tego typu reklamy ogranicza nas wyłącznie własna kreatywność. Do materiałów określanych jako POS należą między innymi:

* infokioski;

* panele przytwierdzane do sklepowych półek;

* standy reklamowe (takie jak na stronie https://stojakitekturowe.pl/ekspozytory-reklamowe/);

* stojaki na specjalnie przygotowane ulotki.

Tego rodzaju materiały możemy znaleźć naprawdę wszędzie – w dużych marketach, małych sklepikach, festiwalach kulturalnych czy konwentach. Niezależnie od przybranego kształtu, ich celem jest zainteresowanie konsumentów najnowszą ofertą firmy oraz samą marką.

Jak wykorzystać potencjał ukryty w materiałach POS?

Jednym z najistotniejszych aspektów kampanii reklamowej jest jej odpowiedni zasięg, który gwarantuje, że wybrana grupa docelowa będzie w stanie zapoznać się z daną formą reklamy. Chociaż innowacyjna reklama internetowa jest trwała i skuteczna, jej oddziaływanie ograniczone jest do czasu, jaki dana osoba spędza w sieci. Marki reklamujące produkty, które przeznaczone są typowo dla osób starszych czy preferujących inne spędzanie czasu niż bytowanie w social mediach, z pewnością docenią istnienie materiałów POS.

Stanowią one szansę, by dotrzeć do grupy odbiorców ze szczegółowo zaplanowanym komunikatem. W produkcji materiałów reklamowych specjalizuje się wiele firm – jedną z nich jest STprint, który w swojej ofercie posiada liczne propozycje stojaków reklamowych wykonanych z wytrzymałych materiałów. Tradycyjna reklama nie ma końca, wciąż będąc wykorzystywaną przez naprawdę wielu specjalistów do spraw promocji.

(mat. zewnętrzny)