Czy możliwe jest wybranie nagrobka za życia?

Ceremonie pogrzebowe to nieodłączny element naszej bogatej tradycji. To właśnie one ułatwiają pożegnanie ze zmarłym, jednocześnie stanowiąc swoiste zwieńczenie jego ziemskiej drogi.

Decydując się na nagrobek za życia nie obciążamy naszych najbliższych dodatkowym finansowaniem związanym z zakupem grobowca.   |  fot. ilustrac.

Bardzo wiele osób docenia pogrzeby z odpowiednią oprawą, ze względu na fakt, że są one przejawem szacunku oddawanego zmarłemu, a przy tym pomagają w wyrażaniu uczucia oraz przeżywaniu okresu żałoby. Podobnie traktowany jest wybór nagrobka; większość rodzin podejmuje decyzję o budowie pomnika z betonu, by w najlepszy sposób móc uczcić pamięć po osobie zmarłej. Nierzadko wybór ten stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy przed osobami zamawiającymi pomnik prezentuje się dziś tak wiele możliwości.

 

Czasem przeszkodą w wybudowaniu pięknego nagrobka są również pieniądze – nawet jeżeli zmarły pozostawił po sobie majątek umożliwiający sfinansowanie prac, bardzo często z powodu problemów ze spadkiem czy niezgody pomiędzy krewnymi dochodzi do sytuacji, w której bardzo ciężko dojść do porozumienia. Większa świadomość odnośnie możliwości wystąpienia takiego stanu rzeczy sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wybór własnego nagrobka za życia.

 

Dlaczego warto podjąć decyzję o wyborze nagrobka przed swoją śmiercią?

 

Osoby w kwiecie wieku często nie poświęcają zbyt wiele czasu na rozmyślania o sprawach ostatecznych; nie zastanawiając się nad nieuchronną perspektywą własnego odejścia, żyją jak mogą i czerpią z tego ogromną radość. Nie ma w tym nic dziwnego; aktywne życie zawodowe, opieka nad dziećmi czy rozbudowane życie towarzyskie skutecznie odwlekają refleksje dotyczące śmierci. Jeżeli już, to towarzyszą one bardzo często tragicznym wydarzeniom czy też związane są z obecnością podczas ceremonii pogrzebowej bliskiej osoby. Wraz z upływem kolejnych lat perspektywa końca zbliża się, stając się coraz bardziej realna.

 

Zwłaszcza osoby starsze bardzo często zdają sobie sprawę, że czas jaki pozostał im na ziemi jest coraz krótszy; umyka przez palce niczym piasek z klepsydry. Obecnie bardzo wiele osób, które myśląc o własnej śmierci bardzo często rozważają sprawy związane z własnym pochówkiem i wyborem nagrobka. Uzasadnianie tego rodzaju rozważań jest takie samo praktycznie w każdym przypadku: skoro ktoś liczy się z własną śmiercią, chce jednocześnie mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało miejsce spoczynku. Motywy postępowania są jednak znacznie bardziej złożone. Wśród przyczyn takiej decyzji można wymienić:

 

* chęć odciążenia rodziny od konieczności załatwiania niezbędnych formalności, a często również wydatku;

 

* brak pewności o tym, czy rodzina postanowi uszanować wolę i wykonać wszystko zgodnie z przedstawianymi oczekiwaniami;

 

* sposób na oswojenie się z perspektywą własnej śmierci. 

 

Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka?

 

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnego nagrobka, koniecznie należy upewnić się, czy dany model spełnia wymogi cmentarza, na którym może zostać usytuowany. Wszystkie cmentarze, niezależnie czy są to cmentarze parafialne czy komunalne, podlegają pod swój własny, wewnętrzny regulamin. Określa on między innymi dopuszczalną wielkość nagrobka. Na dobry nagrobek składa się przede wszystkim jakość jego wykonania. By pomnik był odporny na ząb czasu, należy wybrać odpowiedni materiał. Nowoczesne Nagrobki – VHCT specjalizuje się w tworzeniu z betonu, jednego z obecnie najpopularniejszych tworzyw wykorzystywanych w tworzeniu pomników.

 

Kolejnym elementem jest szczegółowość zdobień i detaliczność napisów na nagrobku. Obecnie wiele rodzin wznosi czasem grobowce rodzinne – są one zarówno symbolem głębokich więzi, jednocześnie mając wartość ekonomiczną. Chociaż pomnik rodzinny i jego budowa kosztują więcej niż pojedynczy grób, w rzeczywistości inwestycja będzie znacznie atrakcyjniejsza, jeżeli uwzględni się wszystkie pochowane w nim osoby. Wybór nagrobka za życia to kwestia wysoce indywidualna; warto jednak wiedzieć, że każda osoba ma do tego prawa.

 

(mat. zewnętrzny)