Czy możliwe jest kamienie piersią po cesarskim cięciu?

Karmienie piersią o temat, który wzbudza wiele obaw wśród przyszłych mam. Braku pokarmu lub komplikacji w czasie laktacji szczególnie boją się kobiety, które mają zaplanowane cesarskie cięcie. Czy słusznie? Przeczytajcie.

Nawet jeśli dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, może być z powodzeniem karmione piersią.   |  fot. nad.

Co należy wiedzieć o cesarskim cięciu?

Popularna cesarka jest alternatywą dla porodu siłami natury. Jest to zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się, przecinając powłoki brzucha i ścianę macicy, by wyjąć z niej dziecko. Cesarskie cięcie zalecane jest kobietom, które mają wyraźne zdrowotne przeciwwskazania do naturalnego porodu lub, gdy nie przebiega on prawidłowo. W wielu przypadkach zabieg ten jest niezbędny, a jego sprawnie przeprowadzenie ratuje życie dziecka lub matki.

Cesarskie cięcie może być wcześniej zaplanowane (o sposobie porodu decyduje lekarz prowadzący ciąże na podstawie obserwacji pacjentki i wyników jej badań) lub nagłe (wynikające z zaistniałej na sali porodowej sytuacji). Często zdarza się również, że jest ono poprzedzone nieudaną próbą porodu fizjologicznego. W zależności od okoliczności może mieć więc różny przebieg.

Sprawdź też artykuł: Karmienie piersią po cesarskim cięciu.

Czy rodzaj porodu wpływa na laktację?

Produkcja mleka w organizmie przyszłej matki rozpoczyna się jeszcze w okresie ciąży, najczęściej ok. 4 miesiąca. Szczególnie wzmożona jest w ostatnich tygodniach, w których może dochodzić do samoczynnego wycieku mleka z piersi. Pełną parą laktacja rusza zaraz po urodzeniu dziecka – wywołuje ją pozbycie się z macicy łożyska, które usuwane jest zarówno przy porodzie naturalnym, jak i cesarskim cieciu. Przykłady te pokazują, że bez względu na to,  w jaki sposób przebiegał poród, kobieta jest zdolna do karmienia noworodka.

Prawdą jest jednak, że za właściwy poziom laktacji odpowiadają wytwarzane w organizmie hormony – prolaktyna i oksytocyna. Cesarskie cięcie może nieco zahamować ich wytwarzanie. Trudności może sprawiać również  znalezienie właściwej pozycji do karmienia – kobieta po cesarskim cięciu jest obolała, może mieć również problemy z poruszaniem się. Nie przekreśla to jednak karmienia piersią, może co najwyżej na początku wymagać nieco większego wysiłku.

Jak rozpocząć karmienie po cesarskim cięciu?

Najważniejszymi czynnikami wpływającym na pobudzenie laktacji są hormony oraz stymulacja brodawek. Obie te rzeczy łączą się ze sobą, ponieważ dziecko ssąc pierś, wpływa na wytwarzanie w organizmie oksytocyny (odpowiadającej również  za prawidłowe obkurczanie się macicy) oraz prolaktyny. Kluczem do zwiększenia laktacji jest więc regularne i częste przystawianie noworodka do piersi, nawet jeśli na początku jest w nich niewiele pokarmu. W razie trudności kobieta może się również wspomóc laktatorem.

Na wytwarzanie mleka wpływają również odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta i właściwa ilość płynów. W okresie laktacji zapotrzebowanie na nie zwiększa się o ok. 500-600 ml na dobę. Można uzupełniać je, pijąc specjalnie skomponowane herbatki ziołowe dla kobiet karmiących, dostępne m.in. w ofercie firmy Humana. Jeśli wybór odpowiedniej pozycji do karmienia jest trudny lub bolesny ze względu na założone szwy, warto skorzystać ze wskazówek położnej laktacyjnej. Niezbędne jest również zachowanie spokoju i pozytywnego nastawienia. Stres negatywnie wpływa zarówno na matkę, jak i niemowlę.

(mat. partnera)