"Często słucham Natalkę Kukulską" ...

Gwiazdą wczorajszych (28.08.) powiatowych dożynek była bez wątpienia Irena Jarocka. Podczas koncertu na miejskim stadionie zaprezentowała wszystkie największe przeboje ze swojego repertuaru.

Irena Jarocka podczas sobotniego konceru w Brusach.   |  fot. (je)

Na szczęście pogoda dopisała i licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać takie szlagiery, jak „Motylem jestem”, „Odpływają kawiarenki” czy „By coś zostało z tych dni”. Przed nieodzownymi bisami (potrójnymi!), sporą wiązankę kwiatów wręczył Irenie Jarockiej burmistrz Brus Witold Ossowski. Po koncercie jeszcze wiele minut artystka składała autografy na płytach z jej największymi przebojami oraz na autobiograficznej książce. Zdarzało się także je składać na plakatach dożynkowych. Była też możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia. Udzieliła także wywiadu portalowi chojnice.com

Wrażenia po koncercie dożynkowym?

Fantastyczne. Była taka rozśpiewana publiczność, rozbawiona, taka chłonna. Mam nadzieję, że zostawiłam jej dużo wspomnień i miłych wrażeń. Świetnie się bawili. Cieszę się, że tu w końcu do was dotarłam. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę dawać radość, czuć się być potrzebnym ludziom.

Nasz region jest atrakcyjny turystycznie, czy zauważyła to Pani?

Ja kocham Szwajcarię Kaszubską. Wiem jednak, że tutaj są jej obrzeża. Jak jechaliśmy tutaj samochodem, to były przepiękne widoki. Bory Tucholskie są też wspaniałe. Warto tę przyrodę chronić, aby pozostała dla następnych pokoleń.

Jakiej muzyki lubi słuchać Irena Jarocka?   

Wolę coś spokojniejszego, delikatnego, coś, co ukoi moje stresy. Jest to muzyka klasyczna, sweet jazz. Z naszych wykonawców lubię słuchać Kasię Kowalską. Jest wielkim talentem. Często słucham także Natalkę Kukulską. Bardzo dobrze, że śpiewa po swojemu, nie naśladuje swojej mamy, ale stara się mieć własny styl. Widzę, że mamy bardzo zdolną młodzież. Jestem pełna podziwu, jak oni śpiewają. Widać, że wychowali się na dobrej muzyce, że mają dostęp do muzyki z całego świata. Chłoną ją, i bardzo dobrze.

Różnica pomiedzy Pani debiutem, a dzisiejszych wykonawców, to chyba nie to samo?

Jest to zupełnie inny świat. Rozpoczynając od techniki nagrań, gdzie ktoś nie potrafiący specjalnie śpiewać, wówczas komputer to wyczyści i poprawi. Jest też chyba teraz większa konkurencja. Trudniej jest teraz wypłynąć. Tak dużo jest teraz młodych śpiewających ludzi. Poza tym wtedy było tylko Polskie Radio. Gdy nagrywało się dla nich piosenkę, to chodziła wszędzie. Teraz można nagrać wiele pięknych piosenek, ale jeśli nie zainteresują dwóch największych stacji – RMF i Radia Zet – to piosenka nie przebije się. Mnie, i zapewne także wielu ludziom, brakuje piosenek o przystępniejszej melodyce z mądrymi tekstami.

Który swój przebój darzy Pani największym sentymentem?

Trudno powiedzieć, gdyż miałam ich tak wiele. Parę lat temu odkryłam na nowo piosenkę „Ty i ja, wczoraj i dziś”. Niedawno odbył się europejski konkurs na piosenkę wszechczasów, i ta właśnie piosenka znalazła się w jego finale. Cieszę się z tego bardzo. Ma ona niezwykłą muzykę. Wszystko jest w niej tak logicznie ułożone, ma tę duszę, ulotność, piękny tekst. Wszystko w niej do siebie pasuje.

Dziękuję za rozmowę

rozmawiał (je)

fotoreportarz.jpgrelacja_video.jpg

 1. 29 sierpnia 2010  17:03   Jeszcze dzisiaj ciągle ...   bladziutka

  Jeszcze dzisiaj ciągle slyszę " kiedy już przyjdzie czas, pełne po brzegi są kawiarenki. Pod okna ich, pełne gwiazd, gdzieś w zakamarki wielkich miast ciągnie nas. Kawiarenki, na, na, na, kawiarenki na, na, na Małe tak, że zaledwieś wszedł, zniżasz głos aż po szept. Mimochodem, kamien w wodę, wpadnie coś z bardzo wielkich spraw w czarną toń małych kaw. Kawiarenki na, na, na, kawiarenki na, na, na Z cienia w pół i ze światła w pół ty i ja, i nasz stół Za witrażem szklanych marzeń ledwo świat poznajemy już, choć jest tuż. Miejsc wkoło nas coraz mniej, już dymi z okien złotym obłokiem I barman już woła: "Hej ! Już kawiarenka rusza w rejs, wielki rejs" Kawiarenki na, na, na kawiarenki na, na, na Stolik nasz w nieważkości lamp krąży tu, krąży tam. Filiżanki - białe ptaki -lecą wprost w kolorowy dym, płyną w nim, giną w nim. Pan i pani zaszeptani, któż to wie, gdzie naprawdę są, ona z nim i on z nią. Kawiarenki, kawiarenki, porwą gdzieś w siódme niebo aż stolik nasz. A kiedy już przyjdzie czas, pełne po brzegi są kawiarenki. Pod okna ich, pełne gwiazd, gdzieś w zakamarki wielkich miast ciągnie nas. Kawiarenki, na, na, na, kawiarenki na, na, na Małe tak, że zaledwieś wszedł, zniżasz głos aż po szept. Mimochodem, kamien w wodę, wpadnie coś z bardzo wielkich spraw w czarną toń małych kaw. Kawiarenki na, na, na, kawiarenki na, na, na Z cienia w pół i ze światła w pół ty i ja, i nasz stół Za witrażem szklanych marzeń ledwo świat poznajemy już, choć jest tuż. Miejsc wkoło nas coraz mniej, już dymi z okien złotym obłokiem I barman już woła: "Hej ! Już kawiarenka rusza w rejs, wielki rejs" Kawiarenki na, na, na kawiarenki na, na, na Stolik nasz w nieważkości lamp krąży tu, krąży tam. Filiżanki - białe ptaki -lecą wprost w kolorowy dym, płyną w nim, giną w nim. Pan i pani zaszeptani, któż to wie, gdzie naprawdę są, ona z nim i on z nią. Kawiarenki, kawiarenki, porwą gdzieś w siódme niebo aż stolik nasz". Fajne

  3
  0
 2. 29 sierpnia 2010  16:43   Lubie jej piosenki, ...   chojniczanin Janusz

  Lubie jej piosenki, kawiarenki mi się podobają bardzo. To była gwiazda wielkiego formatu, dzisiaj w tej sieczce muzycznej nieco przybladła, ale jej wklad w muzyczna kulturę jest niepodważalny i bezdyskusyjny. Bylem na koncercie, wspaniale było. Dziekuję

  3
  0