Cyfrowa niemoc

Internet w Polsce nie jest powszechny, bo korzysta z niego zaledwie 55 proc. Polaków. A nawet jeśli mamy do niego dostęp, to jest on najwolniejszy w całej UE. Ma się to wkrótce zmienić, ale na horyzoncie widać już kolejne wykluczenie cyfrowe.

Polska już teraz wlecze się w cyfryzacyjnym ogonie Europy, a za chwilę będzie na ostatnim miejscu w skali zaawansowania cyfryzacji wszystkich krajów UE.

Studenci, niepełnosprawni, rodziny w trudnej sytuacji materialnej i wykluczeni cyfrowo z województwa pomorskiego, w tym i mieszkańcy Chojnic - otrzymają komputery z dostępem do Internetu. Celem projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic” jest zapewnienie dostępu do internetu, technologii informacyjnych oraz wiedzy jak z tych narzędzi korzystać osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Szczegółowo o projekcie informowaliśmy 17 maja br.w artykule  "Wkrótce komputery dla wykluczonych". Już od poniedziałku 11 lipca do 31 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Chojnicach, (wkrótce na stronie internetowej urzędu) PCPR i MOPS będzie można uzyskać regulamin rozpatrywania wniosków oraz uzyskać stosowne informacje.

Nowe media - stare problemy

Jeszcze nie uporaliśmy się z wykluczeniem cyfrowym z powodu braku dostępu do Internetu a już zbliża się kolejne  widmo cyfrowego wykluczenia. Na razie bez większego rozgłosu w Polsce postępuje cyfryzacja telewizji naziemnej, czyli zmiana sposobu nadawania programu telewizyjnego z tradycyjnego, analogowego, na nowoczesny, cyfrowy. Zakupy jednak dla wielu będą konieczne. Telewizory nie wyposażone w nowoczesny system kodowania obrazu (MPEG 4) po wyłączeniu nadajników analogowych w ogóle nie będą odbierać programu. W Polsce nastąpi to za mniej więcej dwa lata, dokładnie 31 lipca 2013 r. Jest więc czas, by pomyśleć o tym, jak pomóc najbiedniejszym. Jeśli co dziesiątego Polaka nie stać na zakup dekodera lub nowego telewizora, to wśród rodzin wielodzietnych i wśród naszych najstarszych obywateli jest to już co piąta osoba.

Według CBOS grupą w największym stopniu zagrożoną wykluczeniem społecznym ze względu na cyfryzację telewizji są ludzie starsi, w wieku 65 lat i więcej, a przecież stanowią oni prawie 20 proc. mieszkańców Polski! Na kluczowe dla przebiegu cyfryzacji w Polsce pytania trudno jest dziś udzielić jednoznacznych odpowiedzi. Nie wiemy, ile ostatecznie będzie kosztował ten proces i kto poniesie te koszty. Nie wiemy, jak rząd zamierza poradzić sobie z ogromną rzeszą domowych gospodarstw, których nie stać na zakupy nowinek technicznych, jakimi niewątpliwie są telewizory z MPEG 4 czy nawet dekodery. Mieszkańcy Chojnic w zasięgu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej powinni znaleźć się za kilka dni, kiedy to zgodnie z zapowiedzią ma docierać do nas sygnał z planowanego na 15 lipca br. uruchomienia nadajnika DVB z Trzeciewca w paśmie (562 MHz) na kanale 32.

(red)

  1. 10 lipca 2011  08:32   Testowa emisja   Puma

    15 lipca to termin emisji testowej i w tym czasie sygnał może podlegać modyfikacją. Dopiero 31 lipca nastąpi komercyjne nadawanie.

    0
    0