Co zdarzyło się 14 lutego 1945?

Wkrótce kolejna rocznica wyzwolenia/wkroczenia/przejęcia Chojnic przez wojska radzieckie z rąk wojsk niemieckich. Tym razem jest okrągła, bo sześćdziesiąta piąta.

Puste miejsce po tablicy upamiętniającej datę 14 lutego 1945 r.

Co w tym dniu będzie działo się w naszym mieście? Władze miasta zamierzają w niedzielę 14.02. o godzinie 11.00 złożyć kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej. Innych imprez i działań nasze miasto nie planuje. Dla porównania informacje, jak zaplanował obchody wyzwolenia (takie jest określenie na stronie www UM) Człuchów. W czytelni biblioteki trwa wystawa zbiorów regionalnych pt. „Wyzwolenie Człuchowa”; konferencja naukowa w UM pt. "Człuchów i region w czasach przełomów historycznych: 1920 i 1945" (26.02.); złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu Bohaterów oraz koncert "Piosenka polska - od wojny światowej do dziś" w MDK (27.02.).Podaliśmy wcześniej informacje, że Stowarzyszenie Arcana Historii organizuje 14.02.2010 w ChDK - u wykład byłego pracownika gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof.  UG dr hab. Piotra Niwińskiego na temat tej rocznicy. W komentarzach pod tą informacją działacz SAH Marcin Wałdoch stwierdził, że gmach domu kultury, wybudowany, jako czyn 25 – lecia PRL, został na to wydarzenie udostępniony bezpłatnie. Na prowadzonym przez niego blogu m.in. czytamy: „Chojnicki Blog Polityczny. Blog obiektywnej informacji o sytuacji społeczno – politycznej w Chojnicach”. We wpisie z 27.02.2009 napisał m.in.: „Nie rozumiem, jak włodarze miejscy, którzy z jednej strony organizują obchody powrotu Chojnic do Ojczyzny (Pan Burmistrz Finster, Pan Burmistrz Pietrzyk, Pan Burmistrz Zieliński, Pan Radca Wajlonis) po zaborach i po I wojnie światowej idą 14 lutego świętować walkę radziecko - hitlerowską, walkę reżimów, które unicestwiły polski niepodległy byt. Czyli sumując, Pan Burmistrz i jego Świta, 31 stycznia świętują odrodzenie Polski (głośno i z poklaskiem), po to, żeby dnia 14 lutego (po cichu i w skromnym towarzystwie) składać kwiaty pod czerwoną gwiazdą, która przyczyniła się do unicestwienia Polski. Panowie, jesteście zwyczajnymi hipokrytami i powiem Wam to, co tu napisałem prosto w twarz, bo jak widać nikt Wam tego nie mówi. To, co robicie to plugastwo, tym bardziej i tu uwaga, że 20 m od cmentarza żołnierzy radzieckich leżą żołnierze Polscy - dosłownie pod płotem i bez pamięci (obrońcy Chojnic z 1939 roku). HAŃBA! Zdrajcy i oszuści! I ta hańba spotka się z odzewem! Precz z Czerwoną Gwiazdą i precz z komunistami z Rady Miasta!”. Więcej na http://polityka-chojnice.blogspot.com/.
Szkoda, że władze naszego miasta oddają walkowerem obchody tego dnia, a głównym jego punktem jest impreza organizowana przez kogoś, kto ma takie poglądy, jak wyżej zacytowałem.
(je)

  1. 18 lutego 2010  15:27   tablice i pomniki z II wojny (2)   dziecko PRLu

    Służę pomocą.Tak zwany pomnik Orła z 1959, ma taki napis:"Poległym i ofiarom faszyzmu hitlerowskiego w latach 1939-1945".Kolejny pomnik, obok SP-1:"Chwała poległym nauczycielom 1939-1945".Obok tablice z nazwiskami.Przed wejściem na cmentarz ofiar zbrodni hitlerowskich przy ul.Wysokiej po lewej płyta ma taki napis: "Wolność 1920,Walka 1939,Zwycięstwo 1945". Powstała już w III RP.Dworzec PKP - obelisk z tablicą ku czci kolejarzy "Umęczonym przez Zbirów Hitlerowskich w latach 1939-1944". Także są nazwiska ofiar.Ulica Świętopełka. Obelisk z 1984 w pobliżu dawnych koszar: "W 45 rocznicę bohaterskiej obrony miasta w hołdzie żołnierzom 1 Batalionu Strzelców i Batalionu Obrony Narodowej "Czersk".Jest jeszcze obelisk ku czci Sybiraków na cmentarzu komunalnym, tablica ku czci ofiar więzionych w obiektach d.zakładu poprawczego,tablica w SP-1 ku czci zamordowanych nauczycieli w czasach II wojny oraz pamiątkowy obelisk ułanów z 18 pułku obok ich grobów na cmentarzu parafialnym.Chyba to wszystko. Zdecydowana większość tych tablic, pomników i obelisków powstała podczas "sowieckiej okupacji".

    1
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 7 sierpnia 2016  07:07   Niemiecka gapa na budynku ...   anonim

      Niemiecka gapa na budynku wybudowanym na przelomie lat 60/70? Gapa to jest, ale z ciebie.

      0
      0
    • 6 sierpnia 2016  22:40   użytkownik   użytkownik

      Dopiero teraz jak remontują Chojnickie Centrum kultury po wycięciu drzew zwróciłem uwagę na napis " Czyn 25 lecia prl " i niemiecką gape nad napisem

      0
      0
  2. 15 lutego 2010  00:51   Hańba!!!   bydlęcywagon

    Gdzie jest pomnik obrońców Chojnic, naszych żołnierzy z września 1939r. Bydło sowieckie nami rządzi, i tyle!!!

    0
    1
  3. 14 lutego 2010  18:04   okupacja (1)   dziecko prl-u

    Nie jestem miłośnikiem PRL-u, zdaję sobie sprawę,że Polska po 1945roku nie była w pełni suwerennym państwem Jednak próba zrównania okupacji hitlerowskiej z "okupacją" sowiecką to wielkie nadużycie. Z jednej strony wymazanie Polski z mapy Europy, miliony zamordowanych ludzi,niszczenie wszelkich oznak polskości, eksterminacja narodu. W Chojnicach to mordy w Dolinie Smierci,wywózki do obozów koncentracyjnych, kara śmierci za używanie języka polskiego. A po wojnie, jakby nie patrzeć, to była Polska! A moje rodzinne miasto nazywało się Chojnice, a nie Konitz. Panie Wałdoch, proponuję wirtualną podróż w przeszłosć:w PRL-u(czyli pod sowiecką okupacją)chodziłby Pan do szkoły, zrobił maturę, skończył studia(tylko po co?). A za rozmowę w języku polskim nikt nie dałby Ci po pysku, jak to "za Niemca" bywało.Bo w tamtym czasie w najlepszym wypadku pasałbyś krowy u jakiegoś bauera w Bawarii i za pare zgniłych ziemniaków mówiłbyś danke schon. Pana pretensje o składanie kwiatów na grobach to plugastwo i hańba i mogę Ci to powiedzieć prosto w twarz. Żal mi Ciebie, Twoja nienawiść Cię zniszczy!

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 15 lutego 2010  01:12   Eksterminacja   bydlęcywagon

      Eksterminacja narodu następowała po stronie każdej. Robienie sobie z jednej sojusznika to bluźnierstwo. Po 17 września prawda stała się faktem. Wybielanie sowieckiej obecności, to legitymizacja obecnej władzy, chyba, że takowa nie przyznaje się do tego. Chojnice są Chojnicami i takimi pozostaną polskimi.

      0
      0
  4. 12 lutego 2010  00:18   wyjaśnienie (1)   Jerzy Erdman

    Podaliśmy poprzednio, zgodnie z tym, co nadesłaliście, że jest: "W programie, wykład znanego historyka i politologa, profesora UG dra hab. Piotra Niwińskiego." Kawałeczek dalej jest o spektaklu.Nie chciałem powtarzać tego, co umieściliśmy wcześniej. Natomiast, że wykładowca jest byłym pracownikiem IPN-u, w waszym tekście nie było.Teraz pozwoliłem sobie rozszerzyć wiedzę Czytelników o ten fakt.Tak więc nie było to przeoczenie.

    0
    1
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 12 lutego 2010  11:26   Wydaje mi się, że artykuł ...   Michał Januszewski

      Wydaje mi się, że artykuł to osobna i rozłączna względem innych artykułów forma literacka. Nie pisze Pan redaktor cyklu tekstów, czy serii, co pozwalałoby nawarstwiać i gromadzić informacje traktując, różne teksty jako część całości. Poza tym zdanie "podaliśmy wcześniej informacje, że (...)" jest nieścisłe, ponieważ jak sam Pan redaktor był uprzejmy przyznać, takie informacje nie zostały podane. Niemniej dziękuję za odpowiedz. To bardzo dobrze, że autor odpowiada na komentarze. Pozdrawiam.

      0
      0
  5. 11 lutego 2010  23:26   dwie uwagi   Michał Januszewski

    Panie redaktorze, impreza organizowana przez Arcana Historii to nie tylko wykład, ale także premiera spektaklu. Ambicją Stowarzyszenia było otwarcie dyskursu na wielu płaszczyznach. Poza tym proszę o niewielką korektę Pana tekstu. Wykład wygłosi Prof. UG dr hab. Piotr Niwiński. Nie mam obsesji na punkcie tytułów naukowych, jednak opisanie profesora jako "byłego pracownika IPN" i zakończenie na tym wzmianki o nim wydaje mi się podaniem informacji niepełnej. Pozostaję w nadziei, że było to przeoczenie, nie zaś celowe pominięcie, które mogłoby "wyostrzyć" polemiczny i krytyczny charakter tekstu.

    1
    0