Co warto wiedzieć o strusiu?

Coraz powszechniejszym w chojnickich sklepach i stoiskach masarskich staje się widok przetworów ze Strusiny. Do wyboru mamy wędliny, pasztety, kabanosy. Oprócz wędlin i pasztetów można już kupić strusie mięso oraz jajka.

Mięso strusie jest wciąż produktem niszowym nabywanym jedynie przez niewielką część konsumentów.

Dla  przeciętnego zjadacza chleba zakup strusiego mięsa również jest możliwy np. w marketach Tesco. W Polsce pierwsza ferma strusi powstała w 1993 roku. Nie brak ich również w naszej okolicy. Strusia ferma znajduje się np. w Kłodawie. Na strusinę panuje teraz  moda. I jest ona całkiem zdrowa.

Kariera strusia

Karierę w Euopie struś afrykański zawdzięcza Marii Antoninie, ale nie z powodu smacznego mięsa, o którym pisałyśmy powyżej, lecz efektownych piór, którymi królowa zaczęła ozdabiać swoje stroje, a w ślad za nią damy dworu i arystokratki XVIII-wiecznej Francji.

Moda na potrawy ze strusiny przyszła sto lat póżniej......

Co dobrego jest w strusinie?

Jednym strusie mięso przypomina wołowinę, inni wskazują na smak tożsamy z dziczyzną. Strusina delikatnością, kruchością i smakiem nie ustępuje najbardziej cenionym gatunkom wołowiny. Mięso jest nisko kaloryczne ale nie brak w nim cennego źródła energii, zawiera bowiem tyle samo odżywczego białka co wołowina.

Mięso strusia jest bardzo korzystna dla naszego organizmu. Szczególnie cenne dla naszego zdrowia są zawarte w strusinie niezbędne nienasycone kwasy  kwasy tłuszczowe – linolowy oraz linolenowy oraz kwas arachidowy, który jest bardzo ważny w diecie kobiet w ciąży i karmiących matek oraz ludzi w podeszłym wieku.

Zapamiętaj

Mięso strusia ma słodkawy smak i dlatego doskonale komponuje się z aromatycznymi winami czerwonymi starzonymi w czerwonych beczkach. W tym przypadku zdecydowanie trzeba odstąpić od tradycyjnego połączenia: drób-białe wino.

Struś dla nadciśnieniowców

Warto wiedzieć, iż mięso strusia ma tę istotną zaletę, że zawiera niewiele sodu. Spośród innych mikroelementów więcej w nim fosforu, żelaza, miedzi i manganu niż np. w wołowinie czy drobiu. To istotna informacja dla nadciśnieniowców.

Więcej o strusiu: www.geminichojnice.pl

Katarzyna Karpus

NZOZ „GEMINI”,  Poradnia dietetyczno - żywieniowa.

 tel. 3974033

3268_ostrich.jpg

 1. 19 listopada 2011  14:23   STRUŚŚŚŚŚŚ   xxxx

  TO NAPRAWDĘ NIE WIECIE JAKI TO SMAK ==ŻAŁUJCIE==

  0
  0
 2. 19 listopada 2011  12:53   acha ha ha, poniższy ...   Birbant

  acha ha ha, poniższy komentarz mnie rozwalił, dodałbym tylko że są jak dla mnie niestrawni

  0
  0
 3. 19 listopada 2011  12:22   A mnie struś kojarzy się z ...   anonim

  A mnie struś kojarzy się z radnymi - bezradnymi miejskimi. Też wolą chować głowę w piasek i iść bez słowa za przywódcą stada...

  0
  0
 4. 19 listopada 2011  07:06   polecam pieczone jarząbki ! ... (1)   amator pieczonych jarząbków

  polecam pieczone jarząbki ! małe ptaszki ale pieczone w ognisku oblepione gliną są przepyszne !!! nie posmakujesz - nie będziesz wiedział !

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 5. 18 listopada 2011  21:42   wolę już bociana zjeść (1)   anonim

  wolę już bociana zjeść

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi