Co warto podarować na bierzmowanie?

Sakramentem zjednoczenia wiernych z Jezusem Chrystusem jest Bierzmowanie – zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego, może go przyjąć każda ochrzczona osoba.

Prezent na bierzmowanie to raczej skromny, symboliczny upominek, bo i okazja jest inna niż chrzest czy komunia dziecka.   |  fot. ilustrac.

Powinna osiągnąć ona jednak wiek rozeznania, a decyzja o przyjęciu sakramentu musi zostać podjęta odpowiedzialnie oraz dobrowolnie, w pełni samodzielnie. Jest to niezaprzeczalnie ważne wydarzenie w duchowym życiu każdego wiernego – aby je właściwie upamiętnić, warto podarować bierzmowanej osobie upominek. Poniżej prezentujemy prezenty, które będą odpowiednie na tę okazję!

Bierzmowanie – znaczenie sakramentu

Podczas Bierzmowania osoba bierzmowana zostaje włączona w ewangelizacyjną misję Kościoła Katolickiego, jednocząc się z Chrystusem. Otrzymuje ona wtedy pełnię łask Ducha Świętego. Co istotne, sakrament ten wywodzi się właśnie z zesłania Ducha Świętego na Apostołów – wydarzenia opisanego w Dziejach Apostolskich. Uzdalnia on zarówno do obrony wiary, jak o świadczenia o niej, umacniając ją. Wskazuje to pochodzenie nazwy sakramentu: wywodzi się ono ze staropolskiego bierzmo, co oznacza belkę, która podtrzymuje strop, drewniany pułap domu.

Bierzmowanie – co warto podarować?

Sakrament bierzmowania to ważne wydarzenie w życiu każdego wiernego – to swego rodzaju inicjacja chrześcijańska związana z chrztem. Aby upamiętnić to wydarzenie, zdecydowanie warto wręczyć osobie bierzmowanej odpowiedni podarunek, dzięki któremu podkreślony zostanie wyjątkowy charakter tego sakramentu. Co istotne, zgodnie z tradycją powinny być to prezenty nawiązujące do religijnej tematyki.

Odkryj religijne pamiątki wykonane przez rzemieślników we Włoszech, które pozwolą podkreślić wyjątkową okazję, jaką jest przyjęcie sakramentu Bierzmowania: https://www.holyart.pl/specjalne-okazje/bierzmowanie/pamiatki-religijne-bierzmowanie.

Krzyż Ducha Świętego

Jako że sakrament Bierzmowania wywodzi się z zesłania Ducha Świętego na Apostołów, zdecydowanie warto podarować osobie bierzmowanej Krzyż Ducha Świętego. To wartościowa pamiątka, która będzie zarówno przypominać o ważnym wydarzeniu, jak i wniesie wiele do duchowego życia wiernego – zapewni wsparcie młodemu wierzącemu podczas jego drogi w wierze.

Można wyróżnić wyjątkowe modele Krzyży Ducha Świętego – m.in. wykonane z drewna dzieła inspirowane włoskimi malunkami do powieszenia na ścianie czy przepełnione elegancją wyroby na stół stworzone ze sproszkowanego szkła. Aby uczcić tę niepowtarzalną okazję, warto wybierać ręcznie wykonane wyroby, które wyróżniają się swymi detalami.

Krucyfiks

Alternatywę dla Krzyża Ducha Świętego stanowi krucyfiks – to odpowiedni prezent na Bierzmowanie, gdyż krzyż nie stanowi jedynie symbolu cierpienia, ale jest on również znakiem nieskończonej miłości Zbawiciela do ludzi. To podarunek, który będzie przypominał osobie bierzmowanej o poświęceniu Jezusa Chrystusa, a przy tym skłaniał ją do rozmyślań nad Jego zwycięstwem nad śmiercią, grzechem oraz złem. Krucyfiks może wspierać wiernych w wierze i trudach dnia codziennego, oferując im pomoc w walce z grzechem.

Obrazy i plakaty religijne

Dzięki obrazom czy plakatom z motywem religijnym można wprowadzić do pomieszczeń elementy przypominające o istotnych wydarzeniach w duchowym życiu – Bierzmowanie to bardzo ważny sakrament, dlatego należy go upamiętnić. Obrazy z nadrukiem przedstawiającym zesłanie Ducha Świętego to odpowiedni podarunek, który przypadnie do gustu miłośnikom sztuki. Można również zdecydować się na drukowane ikony przedstawiające wizerunki osób inspirujących osobę bierzmowaną do trwania w swej wierze.

Biżuteria z motywem religijnym

Doskonałym prezentem na bierzmowanie jest biżuteria z motywem religijnym – może ona towarzyszyć osobie bierzmowanej na co dzień, przypominając o istocie wiary w jej życiu. Możliwości jest wiele: bransoletki lub naszyjniki religijne z wizerunkiem Jezusa, łańcuszki z medalikiem. Mogą być to m.in. wyroby srebrne bądź drewniane, dzięki czemu możemy dopasować upominek do preferencji bierzmowanego.

Co warto podarować na bierzmowanie – inne propozycje

Bierzmowanie to wyjątkowy sakrament, który powinien być odpowiednio upamiętniony. Doskonale sprawdzą się do tego podarunki, takie jak Krzyż Ducha Świętego, krucyfiks, obrazy, plakaty czy biżuteria z motywem religijnym. To jednak nie wszystko! Oprócz powyższych upominków, można również podarować osobie bierzmowanej długopis w pudełeczku z gołębicą, pamiątkę wykonaną z żywicy, różaniec wraz z etui na niego bądź figurkę gołębicy. Do takiego prezentu zdecydowanie warto dołączyć dyplom z wizerunkiem Ducha Świętego!

(mat. zewnętrzny)