Co przyniósł nam rok 2016?

Zacznijmy to podsumowanie od sekwencji zdarzeń, które nie były jednorazowe, lecz ich rozwojem żyliśmy przez dłuższą część roku. Kibice sportu mieli co najmniej kilka powodów do radości.

Zbliżający się koniec roku 2016 jest doskonałą okazją do dokonania wszelkiego rodzaju podsumowań. Przypominamy co nas bawiło, ciekawiło, zainteresowało, pasjonowało w minionych 12 miesiącach.   |  fot. (red)

I - ligowa drużyna Chojniczanki, mimo zmian w składzie i perturbacjach z wymianą trenerów poszybowała wysoko, plasując się historycznie na szczycie I ligi. Mieliśmy też swoje radości podczas igrzysk w Rio. Z kolei odbiorcy kultury martwili się, bo siedziba najważniejszej instytucji kulturalnej od drugiego półrocza jest w remoncie. A jednak ciekawych wydarzeń nie braknie.

Ci, którzy śledzą losy władzy i opozycji zapamiętają ten rok z kilku działań: nierozstrzygniętej jeszcze próby odwołania dwóch radnych w tym przewodniczącego Rady Miejskiej a także ciągłych perypetii w Parku Wodnym. Chojnicki Stary Rynek był dwukrotnie miejscem protestów wobec działań obecnej władzy ustawodawczej. To były wydarzenia bez precedensu. A jak zapisaliśmy kolejne kartki z kalendarza 2016 roku?

STYCZEŃ

Już po raz drugi, podobnie jak w naddunajskim Wiedniu, wiele osób przywitało Nowy Rok podczas specjalnego koncertu. Inni wkroczyli weń pluskając się w Jeziorze Charzykowskim, biegnąc po ulicach miasta czy też grając w piłkę. Tradycyjnie w tym miesiącu odbywa się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nowym szefem Krzysztofem Gintrem. Po raz wtóry w Chojnicach został zorganizowany Orszak Trzech Króli.

Po nierozstrzygniętym referendum sprawie rozwiązania  straży miejskiej, w łonie tej formacji doszło do istotnych zmian. Nowym szefem został Arkadiusz Megger, który szybko przeforsował zmiany w municypalnej służbie, nie tylko wizerunkowe. Styczeń przyniósł też prezent dla Jacka Knopka, który otrzymał nominację na profesora zwyczajnego. W tym miesiącu pożegnaliśmy też dwie znamienite postacie: zasłużonego chojniczanina Edmunda Pięknego oraz szanowanego związkowca i żeglarza Andrzeja Krzywdzińskiego.

LUTY

Straży miejskiej potrzeba empatii w podejściu do mieszkańców! To jedno z założeń zmian tej służby. Ewolucja rozpoczęła się od szkolenia o którym wspominały nawet ogólnopolskie media. A skoro mowa o slawie – w lutym odwiedził nas sławny podróżnik  i pianista - rekordzista Romuald Koperski.

Teatromani mogli cieszyć się ze scenicznej adaptacji komediowego serialu „Allo, allo!” a harcerze z 42 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej fetowali swe 10- lecie na rajdzie braterskim. Zaś na chojnickich podwórkach zaczęły się przygotowania do realizacji budżetów osiedlowych, rozpoczęte od inwentaryzacji obecnych placów zabaw.

MARZEC

W marcu odbyła się dwunasta już gala dokonań roku. Zwycięzców było wielu w tym Irminy Mrózek Gliszczyńskiej, która wywalczyła awans na olimpiadę. Inni triumfatorzy to m.in. Monika Michalewicz, Odyseusze Umysłu z ZS w Chojnicach, organizatorzy triatlonu w Charzykowach i Motoserca. Wielki sukces odnotował Zespół Szkół przy Nowym Mieście. Został dostrzeżony w skali kraju i nagrodzony mianem Szkoły Dialogu.

Warto tez odnotować cenną inicjatywę radnych – częściowo z ich składek Jarosław Urbański podjął się renowacji rzeźby anioła przy Wszechnicy Chojnickiej. Po raz 21. na chojnickich ulicach została odprawiona droga Krzyżowa. Rozważania do niej napisał biskup Wiesław Szlachetka. Z kulturalnych wydarzeń warto wspomnieć spektakl „Dziwna para” z udziałem tak znanych i lubianych aktorów Cezarego Żaka i Artura Barcisia.

KWIECIEŃ

Finansowe parametry drgnęły, krzywa dochodów rośnie w gorę – takie było resume kontroli w Parku Wodnym. Inwestycje poczynione w poprzednich latach odniosły pozytywny finansowy skutek. Na kilka miesięcy prezes spółki mógł odetchnąć z ulgą… Kwiecień jest ważnym miesiącem dla „starego” LO a w tym roku szczególnie, bo Kwietniowe Spotkania z Poezją mają już ćwierćwiecze i dorobiły się nawet własnego hymnu!

Skoro o kulturze mowa, Studio Rapsodyczne znów zaskoczyło – w szekspirowskiej bitwie zmierzyli się : Aleksandra Kania (Julia) i Dominik Gostomski (Romeo). W tym wiosennym miesiącu chojnicka sekcja aikido po raz kolejny zorganizowała Dni Kultury Japońskiej. I jeszcze z kulturalnego ogródka – Maria Kordykiewicz opublikowała swą drugą książkę „Zapach szkoły”. Grażyna Winiecka otrzymała prestiżowa nagrodę „Kobieta sukcesu”.

MAJ

Początek tego miesiąca zapamiętamy z reaktywowanych Biegów Strażackich, które powróciły na sportową mapę Polski po roczne przerwie. I jeszcze o podopiecznych św. Floriana – odrodzona OSP Chojnice fetowała swe 150 - lecie, z nowym sztandarem, sprzętem, siedzibą a przede wszystkim z ludźmi, którym nie brakuje inwencji i zapału do pracy.

Warto też wspomnieć o niezwykłym koncercie rockowym - do Chojnic przyjechał jeden z legendarnych wokalistów Krzysztof Jaryczewski z nową formacją Jary OZ. W naukowym światku wiele emocji wzbudziły efekty badań archeologicznych przy Placu Piastowskim, gdzie m.in. odnaleziono grób wampira!

W maju dwie prężnie rozwijające się firmy (Temis i Ginter) odwiedził i dobrze poznał marszałek województwa Mieczysław Struk. I odnotujmy jeszcze jedną ciekawostkę – XVII- wieczny starodruk rodem z Wenecji, który od setek lat był w chojnickiej Alma Mater, trafił do specjalnej kolekcji muzeum.

CZERWIEC

Czy burmistrz ma jaja? To pytanie Marzenny Osowickiej skierowane do burmistrza Finstera trafi do annałów lokalnej polityki. A dosadny bon mot odnosił się do niecodziennej sytuacji: opozycja walczył o odwołanie z funkcji radnego Mirosława Janowskiego. Burmistrz wraz z koalicją obronili jednak swego klubowego kolegę przed ta próbą. A ze spraw innego kalibru? Letnie Przesilenie czyli wielka impreza biegowa, która z jednej strony przyciągnęła setki chętnych, ale też spowodowała sparaliżowanie ruchu na kilka godzin.

Dni Chojnic – upłynęły pod znakiem jubileuszu partnerstwa z Emsdetten a zapamiętane będą także za sprawą koncertu Michała Szpaka. Partnerstwo muzyczne aż trzech miast – także holenderskiego Hengelo zaowocowało pierwszym międzynarodowym rockowym festiwalem Interfony. Swój wielki dzień przeżywała też zasłużona hafciarka Aleksandra Lubińska – doczekała się katalogu swych autorskich wzorów.

LIPIEC

W gorący lipcowy wieczór 10.07 smutna informacja zmroziła chojniczan – w centrum miasta doszło do śmiertelnego w skutkach przypadkowego postrzału w jednej z pizzerii. A z przyjemniejszych zdarzeń? Doczekaliśmy się wreszcie modernizacji Chojnickiego Centrum Kultury. Przy okazji odbyła się bezprecedensowa licytacja przedmiotów, które w nowym obiekcie nie będą potrzebne. Największym powodzeniem cieszyły się kinowe fotele.

Z kulturalnych wydarzeń warto odnotować kolejny barwny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Goście z wielu stron świata zjechali też na cenioną w środowisku wystawę psów rasowych. I odnotujmy jeszcze sukces wykonawcy sceny disco, Krzysztofa Klonowskiego, który nagrał kolejny wakacyjny hit „Szalej”, do którego videoklip został zrealizowany m.in. w legendarnej dyskotece Holiday.

SIERPIEŃ

Ten miesiąc to czas wielkich plenerowych imprez. Widzowie Nocy Poetów maja nowego ulubieńca, Marcina Stycznia, gościliśmy także Włodzimierza Matuszaka i Pawła Królikowskiego. Dobrze będzie zapamiętany XIX Festiwal Piosenki Żeglarskiej – p raz pierwszy z gościem z zagranicy, rewelacyjnym zespołem z Holandii Harmony Glen.  Również Noce Operetkowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Tym razem Marek Czekała przygotował premierę widowiska „Cafe Bodo”.

I wieńcząc przegląd plenerowych widowisk – po raz dziesiąty pod murami miasta oglądaliśmy inscenizację oblegania Chojnic z 1466 roku. A z innych wydarzeń – chojniccy policjanci mają nowego szefa, jest nim Tomasz Hintz. Przeżywaliśmy też emocje sportowe. W gronie olimpijczyków była Irmina Mrózek Gliszczyńska, która zgodnie ze swym planem uplasowała się w pierwszej dziesiątce . Zaś wielką niespodzianką był brąz Lecha Stoltmanna na paraolimpiadzie.

WRZESIEŃ

Ten miesiąc kojarzymy z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Od wielu lat odtwarzana jest jedna z ówczesnych bitew, pod Krojantami. Po raz pierwszy podczas tych uroczystości był odczytany apel smoleński. A inscenizacja? Widowiskowa, jak zawsze, ale w strugach deszczu. I jeszcze o historii. W LO powstal klub historyczny im. Armii Krajowej.

Koniec września był zwieńczeniem największej, bo wartej ponad 100 milionów złotych inwestycji w oczyszczalni ścieków. Działo się tez w kulturze – Janusz Trzebiatowski zorganizował kolejne Dni Sztuki a w ramach nich namalował obraz, który będzie zlicytowany na rzecz TPH. Po raz trzeci na starówce odbyły się rajdy samochodowe. 

PAŹDZIERNIK

Chojnicka biblioteka obchodziła w tym miesiącu swe 70 lecie. Z tej okazji odbył się cykl spotkań z twórcami, zapoczątkowany wizytą znanego pisarza Janusza L. Wiśniewskiego. W łonie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego odbyły się wybory – szefową ponownie została Janina Kosiedowska. A przed chojnickim oddziałem ZK-P jubileusz 50 lecia.

Warty zapamiętania jest inny jubileusz – 30 ta rocznica telewizyjnego Turnieju Miast, wieczór wspomnień był wyjątkowym spotkaniem. Po raz pierwszy na chojnickim rynku miał miejsce dynamiczny dzień tańca ludowego, podobnie zresztą jak w innych miastach. Ta przestrzeń była tez miejscem czarnego protestu kobiet sprzeciwiających się ingerencji w prawo aborcyjne. I jeszcze odnotujmy batalię o zahamowanie podwyżek za odbiór śmieci w ZZO.

LISTOPAD

W jedenastym miesiącu roku licznie przybywamy na groby bliskich. A co z zapomnianymi grobami? Rozpoczęła się akcja odnalezienia miejsc pochowku wrześniowych obrońców miasta. W listopadzie nabrzmiał problem zanieczyszczenia wody groźnymi bakteriami w Parku Wodnym, doszło do burzliwej demonstracji pod basenem. Warto przypomnieć, że jesienią miasto przyznało wreszcie stypendia dla twórców kultury.

W gronie laureatów był m.in. Aleksander Knitter, który przygotował aż dwie wystawy, poświęcone sportowcom z Kolejarza oraz skejterom. I jeszcze o ważnych wydarzeniach kulturalnych: pozostaną w pamięci – koncert Romana Kołakowskiego a także recital Anny Wyszkoni na 3 urodziny Bramy Pomorza.. W listopadzie zawiązał się też klub krwiodawców… przy parafii MBKP.

GRUDZIEŃ

Na początku miesiąca podwójny prezent dla miasta – aż dwie drogowe inwestycje w Chojnicach, modernizacje ulic Strzeleckiej i Człuchowskiej, będą dofinansowane z krajowego funduszu. A skoro o funduszach mowa, samorządy uchwaliły przyszłoroczne budżety – średnio ¼ wydatków samorządu miasta, gminy czy powiatu będzie przeznaczona na liczne inwestycje. Wracając do prezentów – miasto i powiat za łączną kwotę 150 tysięcy kupiły dwa auta dla chojnickiej policji.

Tuż przed Wigilią działacze i sympatycy PO oraz KOD zareagowali na parlamentarny kryzys, organizując na rynku solidarnościowy strajk. Solidarność w innej dziedzinie wykazali uczniowie Zespołu Szkół przy Nowym Mieście, organizując maraton pisania listów w obronie praw człowieka, pod egidą Amnesty International.I jeszcze przedświąteczny akcent koncertowy – wspominany już Marcin Styczeń, jeden z gości Nocy Poetów ponownie zagrał w Chojnicach, tym razem ze specjalnym repertuarem w oczekiwaniu na Boże Narodzenie.

(ro)