Co o żywieniu senior wiedzieć powinien?

W miniony piątek zainteresowani seniorzy wzięli udział w szkoleniu dietetycznym adresowanym do seniorów, osób sędziwych i ich opiekunów. Żywienie seniora różni się od żywienia ludzi młodych lub w sile wieku.

Dieta dla seniora powinna być dostosowana do zmian, jakie zachodzą u człowieka po 60 roku życia.   |  fot. seniorfitnesssite.com

Z upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Organizm starzeje się od 40. roku życia, a objawy tego procesu uwydatniają się po 60. roku życia. Coraz gorzej pracują  narządy. Niekorzystne  zmiany  nie  omijają  układu pokarmowego.

Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej więc trawić pokarm. Następuje zwolnienie perystaltyki jelit, zmienia się też mikroflora jelita grubego. Osłabienie wydzielania żółci i soku trzustkowego powodują zaburzenia trawienia. Wskazuje się także, iż u osób starszych pogarsza się sprawność pracy nerek.

Jak dowodzą badania, seniorzy odżywiają się nieodpowiednio, wręcz źle. Często, nieprawidłowe odżywianie seniora wynika z jego niezaradności i postępującej demencji. Dlatego też osoby bliskie powinny być czujne i zwrócić uwagę na to jak odżywia się starszy członek rodziny. W efekcie nieprawidłowego odżywiania, senior często albo ma nadwagę lub wychudzenie oraz towarzyszące obu tym stanom niedobory składników pokarmowych.

Aby tego uniknąć, dieta powinna być układana starannie. Musi uwzględniać indywidualne potrzeby i zalecenia dietetyczne lekarza, np. przy cukrzycy czy miażdżycy. Przede wszystkim posiłki powinny być małe objętościowo, ale podawane przynajmniej 4-5 razy dziennie. Warto też zadbać, by wyglądały atrakcyjnie i były urozmaicone.

Należy unikać potraw ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku. Dlatego zamiast smażenia poleca się gotowanie, duszenie bez obsmażania lub pieczenie w folii. Warto również ograniczyć spożycie soli kuchennej, zastępując ją przyprawami ziołowymi. W menu trzeba uwzględnić przetwory zbożowe (pieczywo pełnoziarniste i mieszane - pszenno - żytnie), kasze, ryż, makarony  a także produkty bogate w białko zwierzęce np. mięso drobiowe i ryby.

W jadłospisie musi znaleźć się nabiał - doskonałe źródło wapnia, który wzmacnia kości i zęby. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem zmniejsza się w organizmie ilość laktazy - enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy (cukru mlecznego). Jeśli więc słodkie mleko powoduje wzdęcia i bóle brzucha należy pić kefir, jogurt, maślankę.

Trzeba zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło witaminy D. Ludzie starsi rzadko korzystają ze słońca, a więc w ich skórze witamina D nie jest syntetyzowana w wystarczającej ilości. Źródła witaminy D w żywności to przede wszystkim tłuste ryby (śledź, makrela, tuńczyk), mleko o zawartości tłuszczu powyżej 1,5%, tran.

Należy również pamiętać o witaminach antyoksydacyjnych - C, E i beta-karotenie. Ich niedobory mogą przyspieszać procesy starzenia się organizmu i zwiększać podatność na takie choroby jak nowotwory i miażdżyca. Witamina E ponadto zapobiega zmianom zwyrodniającym. Witaminę C i beta - karoten możemy znaleźć w warzywach i owocach, natomiast witaminę E w olejach roślinnych i margarynach. Spośród składników mineralnych zwracajmy uwagę na odpowiednią ilość potasu, żelaza i magnezu, których niedobory często występują w starszym wieku.

Nie zapominajmy przy tym, że osoby sędziwe mogą mieć upośledzone odczuwanie bodźców m.in. takich jak smak. Warto zatem dbać o dobry wygląd potraw, dodawanie przypraw pobudzających łaknienie i kubki smakowe. Na uwagę zasługuje również fakt, iż problemy z jedzeniem są efektem braków w w uzębieniu lub źle dopasowaną protezą zębów. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę internetową www.geminichojnice.pl w zakładce Twój Dietetyk.

Kinga Chmara - dietetyk, specjalista żywienia człowieka zdrowego i chorego.

Centrum Medyczne "Gemini"

  1. 15 października 2013  16:47   na papierze to ładnie ...   60

    na papierze to ładnie brzmi,tylko jak opłaci się rachunki i wykupi leki to na jedzenie zostają grosze

    1
    0