Chojniczki i UG czekają na stanowisko Powiatu ws. lamp solarnych

Sołtys Chojniczek Tomasz Sujak jest zadowolony z testowanych na terenie jego sołectwa lamp solarnych, ale z decyzją o zakupie kolejnych zwleka. Czeka na jednoznaczne stanowisko władz Powiatu, że do ich montażu nie są konieczne zezwolenia na budowę

Na zdjęciu sołtys Chojniczek Tomasz Sujak i wójt Zbigniew Szczepański.   |  fot. (je)

Podczas ostatniej konferencji prasowej w Urzędzie Gminy była okazja zapytać sołtysa Chojniczek Tomasza Sujaka nt. testowanych u niego od listopada 2022 tzw. lamp solarnych,  z czego portal nie omieszkał skorzystać. Tak odpowiedział na pytanie:

- Te lampy w miesiącach zimowych sprawowały się bez zarzutu od godzin wieczornych. Trochę gorzej bywało wczesnym rankiem. Niestety, typ lamp, które otrzymaliśmy, nie posiada możliwości ich wyłączania w godzinach nocnych, jak to dzieje się obecnie w gminie Chojnice od 23.00 do 5.00. Jeśli Starostwo Powiatowe podejmie decyzję, że jednak nie jest do ich montażu potrzebne zezwolenie na budowę, to zamierzamy w I etapie po dwie lampy solarne z większymi możliwościami do sterowania ustawić na każdym osiedlu – wyjaśnił nam sołtys Chojniczek.

Poprosiliśmy także wójta Zbigniewa Szczepańskiego o informację, czy udało się już ww. sprawie przekonać władze Powiatu. - Wkrótce będzie kolejne spotkanie na ten temat. Nasz radca prawny, zarazem wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Mateusz Łangowski, przedstawi na nim przygotowywaną opinię prawną, w której będziemy udowadniać, że nie jest to zezwolenie potrzebne. Starosta Marek Szczepański przekazał nam, że jeśli takie wyjaśnienie przedstawimy, to on nie będzie stawiał wymogu wspomnianego zezwolenia na budowę – odpowiedział Zbigniew Szczepański.

Dodał także, że nie zakończyło się jeszcze na terenie całej gminy wdrażanie systemu nocnego wyłączania lamp ulicznych, gdyż „troszkę bałaganu” spowodowało wydłużenie czasu przestawiania szafek sterujących zespołami lamp. - Wiele samorządów w Polsce także wprowadziło podobny do naszego sposób na oszczędzanie energii elektrycznej, więc potrzebne części do tych szafek jeszcze nie wszystkie otrzymaliśmy – dodał włodarz gminy Chojnice.

Więcej w relacji video.

(je)