Chojnickie tablice

Nie brak na naszych ulicach, kamienicach i zabytkach tablic, które upamiętniają znanych chojniczan, ważne wydarzenia w historii miasta, jak i istnienie byłego cmentarza.

W tym miejscu była tablica z okazji daty 14.02.1945   |  fot. (je)

Ich los bywa różny. Co jakiś czas trzeba uzupełniać litery na obelisku, który jest umieszczony na dawnym cmentarzu ewangelickim. Zdarza się, że znikają w muzealnym magazynie, jak stało się z tablicą wiszącą na Bramie Człuchowskiej od strony Rynku. Zdjęto ją na czas remontu elewacji, który miał miejsce na początku lat 90-tych ub. wieku. Nie było już dla niej miejsca po jego zakończeniu. Może dzięki temu zniknęło jedno z ognisk zapalnych, które są regularnie z okazji rocznicy wydarzeń z 14 lutego 1945? Co jakiś czas można zauważyć działania miasta, zmierzające do sukcesywnego ich odświeżania, jak to było ostatnio na ul. Świętopełka (1 Batalion Strzelców). Nie zapomina się o pomnikach, jak w ubr. Chrystusa Króla oraz Ofiar Zbrodni Hitlerowskich przy ul. Wysokiej.

Oczywiście może być jeszcze lepiej, o co na ostatniej sesji Rady Miejskiej zaapelował radny Marek Szmaglinski. W czasie niedawno odbytego rekonesansu, zauważył, że tylko jedna tablica, dotycząca zasłużonych obywateli Chojnic, jest w dobrym stanie. Wisi ona na ul. Kościuszki 29 i jest poświęcona Hipolitowi Ostoi – Lniskiemu. Stan pozostałych tablic wzbudził u radnego mieszane uczucia. Uważa, że należy poddać pilnej rewitalizacji trzy tablice, które znajdują się na dwóch kamienicach. Pierwszym miejscem jest dom na Placu Jagiellońskim 8, gdzie kiedyś mieszkali Julian Rydzkowski oraz Feliks Kopicki. Kolejną lokalizacją jest kamienica przy ul. Piłsudskiego 41, gdzie jest tablica z informacją, że tu mieszkał dr Leon Biskupski. Burmistrz Arseniusz Finster zobowiązał się, że sprawą zainteresuje Referat Kultury oraz Wydział Komunalny w UM. Ze swej strony chciałbym przy tej okazji zwrócić się, na kanwie internetowej dyskusji burmistrza i prezesa Stowarzyszenia Arcana Historii, o upamiętnienie stosownymi tablicami miejsc, gdzie kiedyś istniały cmentarze, jak np. żydowski przy przyszłym rondzie „biszkoptowym”.

(je)